Kışın tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğünler

Kış mevsiminde tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğün seçenekleri hem açlığınızı giderebilir, aynı zamanda formunuzu koruyacaktır.

Kışın tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğünler

Kış mevsiminde tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğün seçenekleri hem açlığınızı giderebilir, aynı zamanda formunuzu koruyacaktır.

Bilindiği gibi karbonhidratlar sağlıklı beslenmek için olmazsa olmaz bir besin ögesidir. Ayrıca vücudumuzun da temel enerji kaynağıdır.  Sağlıklı karbonhidratlar tahıl, çavdar, yulaf, kepek, sebze, bazı meyveler ve kurubaklagillerde bulunan karbonhidrat çeşitleridir. Kan şekerini dengeler, kan yağlarını azaltır, tokluk hissini artırır, seratonin salgısını yükseltir ve dolayısıyla daha mutlu hissetmemizi sağlar. Bununla birlikte sindirim sisteminin çalışmasında çok önemlidir. İşte diyet ve beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği Kışın tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğünler...

Meyveler
Ara öğün tercihlerinizi taze ve kuru meyvelerden seçebilirsiniz. Özellikle kış aylarında meyveler lif içeriğinin fazla olması sebebiyle hem sindirim sisteminizi düzenler hem de uzun süreli tok kalmanızı sağlar. Kış aylarının vitamin deposu portakal, mandalina, kivi, greyfurt ve nar bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bağırsak hareketlerini artırır.

 Havuç
 Tok karnına tüketilen havuç, bağışıklık sistemini güçlendiren A vitaminini fazla miktarda içeriyor. Kan şekerini yükseltme özelliği yüksek olan havuç diyabetli hastalarda dikkatli tüketilmelidir.

Süt ürünleri
 Protein ve kalsiyum içeriği yüksek olan süt ve süt ürünleri uzun süreli tokluk sağlar. Probiyotik yoğurtlar ve içecekler kış aylarında bağışıklık sistemi için çok faydalıdır.

Boza
 Boza, zengin karbonhidrat, protein ve B Grubu vitamin içeriğindan dolayı yoğun iş temposunda çalışanlar, gebeler, emziren anneler ve sporcular için enerji içeriği yüksek bir besleyicidir. Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra;  kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, tiamin, niasin, riboflavin bakımından değerlidir. Mayalı bir içecektir. Bu da içinde laktik asit oluşmasına neden olarak, mideyi koruyucu etki yaratır, sindirimi kolaylaştırır, gaz şikayetlerinin ortadan kalkmasını sağlar, kabızlığı azaltır, mide yanması gibi şikayetlerin oluşmasına engel olur. Üzerine eklenen toz tarçın ise kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir.

Sahlep
 Kışın tüketimi artan sahlep, şekersiz yapıldığında ve üzerine zencefil ve toz tarçın eklendiğinde güzel bir ara öğün tercihi olabilir. Mide şikayetlerini azaltan, öksürüğe iyi gelen güzel bir seçenektir.

Yağlı Tohumlar
Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar yüksek lif, magnezyum, çinko ve E vitamini içeriğinden besleyici besinlerdir. Yağlı tohumlar meyvelerle beraber tüketildiğinde kan şekerini hızlı yükselmesini önler ve uzun süreli tokluk sağlar.

Bitki Çayları
 Siyah çay ve kahve çok tüketilen alışkanlıklardan biridir. Fakat bu çaylarda aşırıya kaçıldığında kansızlığa, kafeinden dolayı da uykusuzluğa sebep olabilir. Ihlamur, rezene, papatya, yeşil çay ve diğer bitki çaylarından tüketebilirsiniz. Yeşil çay doygunluk hissi veren hormonların artmasını sağlar. Böylece öğün aralarında içeceğiniz yeşil çay 2-4 saat tok kalmanızı sağlar.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35