Cacık yemenin inanılmaz faydaları

Sarımsaklı yoğurt içeren yiyeceklerin başında cacık gelmektedir. Cacık Anadolu geleneğinin bir mucizesidir.Yoğurt bir probiyotik olup içindeki lactobacillus bakterileri yararlı bakterilerdir.

Cacık yemenin inanılmaz faydaları

Sarımsaklı yoğurt içeren yiyeceklerin başında cacık gelmektedir. Cacık Anadolu geleneğinin bir mucizesidir.
Yoğurt bir probiyotik olup içindeki lactobacillus bakterileri yararlı bakterilerdir. Sarımsak yararlı barsak bakterilerini destekleyen bir prebiyotiktir. Ancak, aç karnına sarımsak yenmemeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi takdirde alerji, bulantı, kusma, midede yanma ve ishal yapabilir, kan şekerini düşürebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak şartıyla sarımsaklı yoğurt katılan yemeklerden haftada 1-2 kez tüketmek kanserden korunmada yararlıdır. Salatalık B vitamini ve su ihtiyacını karşılayan bir sebze olduğu gibi aynı zamanda ağız kokusunu giderir, kolestrolü düşürür. Öte yandan salatalık, içerdiği lariciresinol, pinoresinol gibi maddelerle de çeşitli kanserleri önlemektedir. Ayrıca salatalık içerdiği A, B, C, D vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum ve eser elementlerle de eklem ağrıları ve gut hastalığına iyi gelmektedir. Dolayısıyla rendelenmiş salatalık, sarımsak ve yoğurt içeren başta cacık olmak üzere, sarımsaklı yoğurtlu etli dolma, mantı gibi geleneksel yiyeceklerimiz, barsak mikrobiotasının sağlıklı olması ve çeşitli kanserlerden korunmada yararlı yemeklerimizdir.

Anadolu topraklarında yüzyıllardan beri sağlığa yararlı yemeklerimiz bilim ve çağdaşlık dışında gelişen batılılaşma hezayanı içinde unutulmaya yüz tutmuştur. Özellikle köylerde inek besleyen köylünün geleneksel birikimi gözardı edilmiş özenti halini almış bazı yiyecekler önem kazanmıştır.
İneğin doğal sütünden yapılan yoğurt, tereyağ, peynir yerine katkılı süt ürünleri kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel yemekler, yoğurttan yapılan tarhana, sarımsaklı yoğurtlu yemek çeşitleri, cacık, ayran gibi gıdalar tekrar hatırlanmalıdır. Kanserojen artıklar içeren patates kızartması, cips gibi yiyecekler yerine Maraş’ın tarhana cipsleri gibi yiyecekler tercih edilmeli, barsak mikrobitasının hastalanmaması için bilinçli olmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35