Ayva dolması tarifi nasıl yapılır?

Bulunduğu coğrafyada, doğanın sunduğu nimetleri değerlendirip yaprak şeklinde olanları çeşitli harçlarla saran, içi doldurulabilecek olanları da farklı harçlarla dolduran Anadolu insanı sofrasını çeşitlendirirken, yemeğini lezzetlendirmeyi de ihmal etmez.

Ayva dolması tarifi nasıl yapılır?

Bulunduğu coğrafyada, doğanın sunduğu nimetleri değerlendirip yaprak şeklinde olanları çeşitli harçlarla saran, içi doldurulabilecek olanları da farklı harçlarla dolduran Anadolu insanı sofrasını çeşitlendirirken, yemeğini lezzetlendirmeyi de ihmal etmez. Kapadokya yöresine ait ayva dolmasının kolay bir tarifi.

AYVA DOLMASI
(4 KİŞİLİK)

4 adet büyük boy ayva
150 gram kıyma
4 çorba kaşığı pirinç
1/2 çay kaşığı karabiber
1 tutam tozşeker
Tuz

YAPILIŞI:

1. Ayvaların üst kısımlarını kapak olacak şekilde kesip kenara alın. İçlerinin sert kısımları tamamen temizlenene kadar ortalarını oyarak çıkarın. Tencereye rahat oturması için altından hafifçe kesin. Kabuklu kısımlarını bıçak yardımı ile birkaç yerinden kesin.

2. Bir kapta kıyma, pirinç, karabiber ve tuzu karıştırın. Bu karışımı ayvaların içlerine doldurup, tencereye yerleştirin ve kapaklarını kapatın.
Ayvaların yarısına gelecek kadar su ilave edip, biraz yumuşayana kadar pişirin. Toz şeker serpip, iyice yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Dilediğiniz şekilde süsleyip servis yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35