Kedi korkusu nasıl aşılır?

Ortamda bir kedi olmasa bile onlar bulundukları yere göre kedi gelebilir endişesi ile paniğe kapılabilir. Peki, nedir bunun altında yatan kaygı ve bu duruma nasıl yaklaşmak gerekir?

Kedi korkusu nasıl aşılır?

Ortamda bir kedi olmasa bile onlar bulundukları yere göre kedi gelebilir endişesi ile paniğe kapılabilir. Peki, nedir bunun altında yatan kaygı ve bu duruma nasıl yaklaşmak gerekir?  Tıpta Felinofobi denilen kedi korkusunu aşmak mümkün mü?

Kedilerden aşırı derecede korkan insanlara hepimiz rastlamışızdır. Korku bazen o derece şiddetli yaşanır ki fobi sahibi kişi ağız kuruluğu, baş dönmesi, mide bulantısı, konuşamama, titreme, nefes alamama gibi belirtilerle ortaya çıkan aşırı tepki hislerine kapılabilir. Altında yatan sebep küçük yaşta kediler ile yaşanan travmatik bir tecrübe olsa da uzmanlara göre genetik bir faktör de olabilir. Peki kedi korkusu nasıl aşılır? Onlara nasıl yaklaşmalıyız;

  •  Öncelikle onun bu sorununu ciddiye alın. Bu korku onun için sevimsiz bir problem iken durumu alay konusu haline getirmek ya da saçma bulmak doğru bir yaklaşım değildir.
  •  Kedi korkusu olan kişiyi kedili bir eve ya da ortama sokmaya çalışmayın, bu konuda ısrarcı olmayın. Onunla dışarda ve kedilerin bulunmadığı yerlerde görüşün.
Keni fobisinden kurtulmak, uzman psikologlara danışıldığında kısa sürede başarıyla sonuçlanabilen bir uygulamadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35