banner43

Bireysel motivasyonu artırma yöntemleri

Son dönemlerde hem dünyada hem de ülkemizde ruhsal sorunlar giderek artış göstermektedir. Artan psikolojik sorunlar insanların enerjisini düşürmekte ve birçok kişide tükenmişlik, çaresizlik, hayatın anlamsızlığı ya da herşeyin anlamsız gelmesi gibi duygulara neden olmaktadır.

Bireysel motivasyonu artırma yöntemleri

Son  dönemlerde  hem  dünyada hem  de  ülkemizde  ruhsal  sorunlar  giderek  artış göstermektedir.  Artan  psikolojik sorunlar insanların  enerjisini düşürmekte ve birçok kişide tükenmişlik, çaresizlik, hayatın anlamsızlığı  ya da herşeyin  anlamsız  gelmesi  gibi  duygulara  neden  olmaktadır. Kişinin tekrar enerjik  bir hale gelebilmesi, motivasyonunu  yükseltmesi  için  bazı  teknikler  uygulanabilir.  Zihnin  eğitimi  ve  yineleyen  pratikler  ile  negatif  duygular pozitife dönüştürülebilir.

Bireysel motivasyonu artırma yöntemleri

Her insan eşsizdir ve aynı zamanda sıradandır. Her türlü özen ve güzelliği fazlasıyla hak eder. Şimdiye kadar birtakım şeyler öğrenebildiği gibi, bundan sonra  da öğrenebileceği ve başarabileceği pek çok şey var demektir. Güçlü bir motivasyon varsa gerisini zihin halleder. Hayattaki hiçbir hedef için geç kalınmış değildir.

Motivasyonun sağlanabilmesi için öncelikle dışardan ve içerden bazı uyarılara ihtiyaç vardır. Kişiyi başarılı ya  da  başarısız  yapan unsur özellikle  kendi  iç  motivasyonu  ve kendi iç sesidir. Özellikle sevdiği bir  konuda  yeni  bir  şey  öğrenmek de zihni uyaran en önemli motivasyon kaynağıdır. 


Olumsuz ifadeler motivasyonu bozar


Genellikle  toplumumuzda  pek çok  insan şanssız  olduğunu,  iyi  şeylerin  kendinden  yana olmadığını  dile getirmektedir.  Bununla  beraber  şans  hedef koyan ve bu uğurda çalışandan yanadır. Hedef belirtip bununla ilgili çalışmalar yapılması kötü gidişatı değiştirebilir. Aksi halde sürekli olumsuz cümleler kurulması, zihni olumsuz yönde etkiler. Mesela "zaten ben bir şey beceremem" cümlesini sık sık tekrarlamak zihni olumsuz düşünmeye  yönlendirir.  "Ben  çok  şanssız  birisiyim" ifadesini kullanan birinin beyni de, önüne defalarca çıkan birçok fırsatı görmeme eğilimine girer.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35