Van'a göç eden 130 aile için yardım kampanyası

VAN Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van-SDİ), Şırnak'ın Cizre, Mardin'in Nusaybin ve Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nden 130'u aşkın ailenin Van'a göç ettiğini, bu aileler için yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı. 

Van'a göç eden 130 aile için yardım kampanyası
VAN Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van-SDİ), Şırnak'ın Cizre, Mardin'in Nusaybin ve Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nden 130'u aşkın ailenin Van'a göç ettiğini, bu aileler için yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı. Van-SDİ İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr. Musa Gençcelep, "Evlerini terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize Ensar olmanın tam zamanıdır. Bizleri Van halkı olarak tarihi bir sorumluluk beklemektedir" dedi.


Van SDİ, Cizre, Nusaybin ve Sur ilçelerinden Van'a göç edenler için yardım kampanyası başlattı. 130'u aşkın ailenin Van'a göç ettiğini söyleyen Prof.Dr. Musa Gençcelep, tarihi acı ve hüzünle yazılmış coğrafyanın yine acılı ve sancılı bir dönemden geçtiğini söyledi. Kazılan hendekler nedeniyle insanların göç ettiğini belirten Prof.Dr. Gençcelep şöyle konuştu:
"Cizre, Nusaybin ve özellikle Sur ilçelerimizde yaşayan kardeşlerimiz bulundukları ilin başka yerlerine veya komşu illere hicret etmek zorunda kalmışlardır. Bu kardeşlerimizden 130'u aşkın ailenin de Van ilimize geldiği tespit edilmiştir. Ev ve barkları tarumar edilmiş bu kardeşlerimize reva görülen bu zulüm, yüreklerimizi sahipsiz Kurşunlu Camii gibi dağıtmakta, bedenimizi Dört Ayaklı Minare'nin ayakları gibi yaralamaktadır. 'Mala min' (Benim evim)' diyerek üstüne ağıtlar yakmış, evlerini terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize Ensar olmanın tam zamanıdır. Bizleri Van halkı olarak tarihi bir sorumluluk beklemektedir. Bu sorumluluk bilinciyle 'Van'da şimdi kardeşlik zamanı' sloganıyla Cizreli, Nusaybinli ve Surlu kardeşlerimiz için bir yardım kampanyası başlattığımızı Van halkımıza duyuruyoruz. Diyoruz ki; 'Haydi Vanlılar Ensar olmanın tam zamanı.' Başlattığımız bu yardım kampanyasında yardımlar nakit, gıda yardımı ve ev eşyası şeklinde toplanacaktır. Nakit yardımların yapılabileceği banka iban numarası, yine nakit ve gıda yardımlarının ulaştırılabileceği irtibatlı numaraları şehrimizin her yerine asacağımız afiş, broşür ve billboard ilanlarımızda bulunmaktadır. İlimize göç etmiş aileler sebebiyle kira fiyatlarının arttırıldığı duyumu yüreğimizi incitmektedir. Yaşadığımız deprem musibetinde bizlere evlerini açmış, yardımlarını esirgememiş kardeşlerimizi Van halkının bağrına basacağına, ensar-muhacir kardeşliğinin tarihi örneğini tekrar yaşatacağına, kampanyamıza destekleriyle sahip çıkacağına tüm içtenliğimizle inanmaktayız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35