Geleceğin genetikçileri Van’da yetiştiriliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) bünyesinde kurulan Teknokent Genel Müdürlüğü, AR-GE çalışmalarının yanı sıra genetik alanında da öğrencilere katkı sağlıyor.YYYÜ Teknokent bünyesinde Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik...

Geleceğin genetikçileri Van’da yetiştiriliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) bünyesinde kurulan Teknokent Genel Müdürlüğü, AR-GE çalışmalarının yanı sıra genetik alanında da öğrencilere katkı sağlıyor.

YYYÜ Teknokent bünyesinde Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerine yönelik başlatılan staj eğitimleriyle öğrenciler hem teorik bilgilerini geliştiriyor hem de bu bilgileri pratiğe dökme fırsatı buluyor. Uygulama yapan öğrencileri ziyaret eden Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş, Genovan firması tarafından oluşturulan laboratuvarda öğrencilerin teorik bilgilerini uygulama fırsatı bulduklarını belirtti. Görentaş, “Burada çok güzel çalışmalar yapılıyor. Kanser tanı kiti projesi de burada yürütülmektedir. Ayrıca Genovan Genetik Biyoteknoloji firmamız aracılığıyla üniversitemiz lisans ve lisansüstü öğrencileri uygulama yapmaktadır. Belirli dönemlerle burada yapılan uygulamalarla öğrencilerimiz hem öğretim elemanları nezaretinde uygulamalı eğitim alıyorlar hem de genetik alanında yapılan çalışmaları gözlemleme ve uygulama imkânı bulmaktadırlar. Biliyorsunuz üniversitelerde teorik bilgilerin yanında uygulamalı eğitimler son derece önemlidir” dedi.

“Öğrencilerimize teorik bilgilerini destekleyecek pratik eğitimler veriyoruz”

Burada yapılan çalışmalar ve verilen eğitimlerle ilgili bilgi veren Fen Fakültesi Tıbbi Biyoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Görgişen de, KOSGEB projesi ile kanser tanı kiti üzerinde araştırmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Projemizin yanı sıra özellikle genetik alanında eğitim gören öğrencilerimize de uygulamalı eğitim konusunda destek sağlıyoruz. Özellikle yaz döneminde moleküler biyoloji ve genetik alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilerimize teorik bilgilerini destekleyecek pratik eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’de genetik alanında araştırmacı yetiştirmek istiyoruz”

Buradaki amaçlarının öğrencilerin teorik olarak aldıkları bilgileri pratiğe dökmelerini sağlamak ve Türkiye’de gelişmekte olan genetik alanındaki araştırmacı ihtiyacını karşılamak olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Gökhan Görgişen, şunları kaydetti:

“Ayrıca bu öğrencilerin ileride akademik ve araştırma-geliştirme alanında yeni projeler üretebilmelerini sağlamak istiyoruz. Şirketimiz bünyesinde ileri moleküller genetik teknikler ve temel moleküler genetik tekniklerin her birini teorik ve pratik olarak öğrencilerimize aktarıyoruz. Öncelikli olarak teorik bilgilerini test ediyoruz. Her birinin eşit bilgiye sahip olmalarını sağlıyoruz. Daha sonra ise bu alanda temel saydığımız teknikleri birebir görmelerini ve uygulayabilmelerini hedefliyoruz. Staj dönemlerinin sonunda ise tek başlarına bir laboratuvara gittiklerinde bu teknikleri uygulayabilmelerini ve bir sorunla karşılaştıklarında buna karşı çözüm üretebilmelerini hedefliyoruz.”

Yüksek lisans öğrencilerinden Zafer Yaren ve Burak Muğdat Karan ise, burada hem yüksek lisanslarını yapmak hem de staj alan arkadaşlarına yardımcı olmak istediklerini belirterek, “Bu anlamda buradaki imkânları bizlere sağlayan Teknokent yönetimine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35