Uşak kültürünü türkülerle yaşatmaya çalışıyor

Uşaklı saz ve söz ustası Ayhan Aydın, küçük yaşlardan beri türküler dinleyerek Uşak’ın öz kültürünü yaşatmaya çalıştığını belirtti.1969 yılında Denizli Çivril’inde doğup büyüyen saz ve söz ustası Ayhan Aydın, Uşak Besim...

Uşak kültürünü türkülerle yaşatmaya çalışıyor

Uşaklı saz ve söz ustası Ayhan Aydın, küçük yaşlardan beri türküler dinleyerek Uşak’ın öz kültürünü yaşatmaya çalıştığını belirtti.

1969 yılında Denizli Çivril’inde doğup büyüyen saz ve söz ustası Ayhan Aydın, Uşak Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak Bağlama dersi veriyor. Uşak Gençlik Merkezi’nde düzenlenen müzik kurslarının yanı sıra özel olarak da bağlama dersi veren aydın, 7’den 70’e ilgi duyan herkes ile müzik bilgilerini paylaşıyor.

Sanat faaliyetlerinin kültürün yaşatılmasında büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Aydın, “Eskiden benim doğduğum köyde elektrik bile yokken radyodan türküler dinlerken öz kültürümüzle adeta aşılanıyordu. Yeni nesil medya araçlarında doyurucu bir Türk Halk Müziği yok. Bu durum gençlerimizin öz kültürümüzden uzaklaşmasına yol açıyor. Önceden liseler ve üniversiteli gençlerin arasında Türk Halk Müziği yarışmaları yapılırdı. 2011’den beri bir daha yapılmayan bu yarışmalar özellikle gelecek neslin öz kültürümüzden uzaklaşmasına yol açabilir" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35