Türkiye enerjide yükselen bir değer mi?

Ziya Türk'ün haberi


Denizer Medya tarafından TRT AVAZ için yapılan ve Ayşegül Büşra Çalık tarafından sunulan Yükselen Değer Türkiye Programı’nda bu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Konuk oldu.


Dünyadaki enerji politikalarından, Türkiye'nin ulusal enerji politikalarına, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için yapılanlardan ve yapılması gerekenlere kadar bir çok başlığın gündeme geldiği programda Ayşegül Büşra Çalık’ın sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak ve dışa bağımlılıktan kurtulmak için büyük bir çaba harcadıklarını belirtti.


Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da önemli gelişmelerin olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, “Rüzgar santrallerinde Kanada’dan sonra en çok yatırımı yapan ikinci ülkeyiz. Sürdürülebilir enerji kaynakları olan, güneş enerjisi, rüzgar santralleri ve hidro elektrik santralleri konusundaki yatırımlarımız devam ediyor” dedi.


Sokak çekimleri ile halkın sorduğu sorulara da yanıt veren Bakan Yıldız, yurt içinde petrol ve doğalgaz aramaları için ayrılan kaynağı 13 katına çıkardıklarını ve nükleer santral yapımında kararlı olduklarını söyledi.


Dünyanın nükleer santral yapımından vazgeçmediğinin altını çizen Bakan Yıldız,”Nükleer santral riskleri ülke sınırları ile sınırlı değil, komşularımızda ekonomik ömrü dolmuş nükleer santraller risk taşımalarına rağmen hala çalışıyor. Biz ise güvenliği ön planda tutarak nükleer santral yapmakta kararlıyız. Dünya nükleer santral yapımından vazgeçmedi, yeni santraller yapılıyor. Ekonomik ömrünü doldurmuş santrallerin kapatılması söz konusu, onun dışında nükleer santrallerin kapatılması yönünde bir eğilim söz konusu değil” dedi.


Yükselen Değer Türkiye Programı, Ayşegül Büşra Çalık'ın sunumuyla her Salı saat 18.00'de TRT AVAZ'da.


YORUM EKLE

banner8

banner35