SAÜ’de ‘Mikrobiyota Çalıştayı’ düzenlendi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği tarafından ‘Mikrobiyota Çalıştayı’ düzenlendi.SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde Prof. Dr. Mustafa...

SAÜ’de ‘Mikrobiyota Çalıştayı’ düzenlendi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği tarafından ‘Mikrobiyota Çalıştayı’ düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde Prof. Dr. Mustafa Altındiş başkanlığında düzenlenen çalıştaya farklı üniversite ve merkezlerden birçok bilim insanı katıldı. Yaklaşık 70 sağlıkçı akademisyenin katıldığı çalıştayda, alanında yetkin isimlerin yaptığı sunumlar ile mikrobiyota konusu farklı yönlerden değerlendirildi. Çalıştayın açılış konuşmalarını Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş ve Sakarya Kamu Hastaneler Birliği Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam yaptı. Açılış konuşmalarının ardından başkanlığını TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin’in yaptığı birinci oturum başladı. Bu oturumda Prof. Dr. Mustafa Altındiş ‘İnsan Mikrobiyom Projesi ve Mikrobiyotanın Geleceği’, Acıbadem Üniversitesinden Prof. Dr. Uğur Sezerman ‘Mikrobiyota Analizi ve Kişiye Özel Tıp Uygulamaları’, Hacettepe Üniversitesinden Uzm. Dyt. Aslıhan Özdemir 2Beslenme ve Mikrobiyota İlişkisi’, GATA’dan Prof. Dr. Ahmet Uygun ‘Fekal Mikrobiyota Transferi’, Doç. Dr. Mehmet Köroğlu ‘Mikrobiyota Örnek Alımı-DNA İzolasyonu’, Karabük Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Özlem Cesur Günay ‘Mikrobiyotada 16S rRNA’, Yrd. Doç. Dr. M. Kamil Turan ‘Bioinformatik Analiz’ ve Prof. Dr. Şaban Tekin ‘TUBİTAK MAM’da Bioinformatik’ konularında sunumlar yaptılar.

Oturum başkanlığını SAÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın yaptığı ikinci oturumda ise Medipol Üniversitesinden Doç. Dr. Süleyman Yıldırım ‘Nörodejeneratif Rahatsızlıklar ve Mikrobiyota’, Doç. Dr. İlhan Hacıbekiroğlu ‘Mikrobiyota-Kanser İlişkisi’, Prof. Dr. Serhan Ceviroğlu ‘Kadın Üreme Sistemi Mikrobiyotası’, Prof. Dr. Mustafa Altındiş ‘İmmün Sistem ve Barsak Mikrobiyotası’, Doç. Dr. Selma Altındiş ‘Mikrobiyota Çalışmalarında Etik’ konularında sunumlar gerçekleştirdiler. Konuşmacıların bilgi ve deneyimlerinin paylaşıldığı sunumlarda katılımcılardan gelen sorulara yanıtlar arandı. Tıbbın çok önemli güncel alanlarından olan mikrobiyota ile ilgili son bilgilerin, deneyimlerin ve gelinen noktanın farklı uzmanlık alanlarda görev yapan akademisyenler tarafından aktarıldığı çalıştayda, Türkiye’de bu konuda neler yapılabileceği ve nasıl çalışılabileceği konularında paylaşımlar ve planlamalar yapıldı. Çalıştayın sonunda ise konuyla ilgili çalıştay raporu hazırlanacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35