Düzenli olarak balık tüketin!

Balık bakımından zengin bir ülke olmamıza rağmen maalesef ortalama dünya genelinin yarısı kadar balık tüketiyoruz.Sağlıklı bir yaşam için düzenli balık tüketmek şart.

Düzenli olarak balık tüketin!

Balık bakımından zengin bir ülke olmamıza rağmen maalesef ortalama dünya genelinin yarısı kadar balık tüketiyoruz.Sağlıklı bir yaşam için düzenli balık tüketmek şart. Uzmanlara göre düzenli balık tüketiminin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiği ve balıktaki vitamin ve mineraller sayesinde zihnin açılarak hafıza kaybı ve unutkanlık oranının azaltmaktadır. İçerik olarak önemli miktarda A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri ve folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum, selenyum bulunduran balık; göz sağlığı için de faydalıdır. Ayrıca balık, yüksek oranda Omega 3 yağı içerir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Bunların yanında büyüme ve gelişmeye katkı sağlar. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara kolay yakalanma riskini azaltmaktadır. Vücuttaki yağ birikimini önlediği için obeziteyi de engeller. Balık satın alırken taze olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aksi halde zehirlenme görülebilir.

Balığı hazırlarken ve tüketirken de limon sıkın. Limonda bulunan antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega 3'ü  vücutta kullanımını artırır. Balıkları çok fazla pişirmek protein kaybına sebep olur ve vücudumuz için bir katkısı olmaz. Bu nedenle balıkları hafif sulu kalacak şekilde pişirmek daha sağlıklı.
Bazı balıklar yüksek cıva içeriği yüzünden vücuda zarar verebilir. Bu nedenle özellikle hamileler ve çocuklar düşük seviyede cıva bulunduran balıkları tercih etmeli, dip balıklarından ise uzak durmalıdırlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35