Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı nasıl oluyor?

Çocuklarda kalça çıkığı genetik nedenlerle geçiş olabildiği gibi çevre ve hormonsal nedenlerle de anne karnındaki kötü pozisyon, bazen de displazi denilen kalça yuvası tam gelişmemiş çocukların ayaklarını birleştirip sallamak ve çocuğu kundak pozisyonunda tutmak gibi

Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı nasıl oluyor?

Çocuklarda kalça çıkığı genetik nedenlerle geçiş olabildiği gibi çevre ve hormonsal nedenlerle de anne karnındaki kötü pozisyon, bazen de displazi denilen kalça yuvası tam gelişmemiş çocukların ayaklarını birleştirip sallamak ve çocuğu kundak pozisyonunda tutmak gibi doğum sonrası sebeplerden olabiliyor.
Genetik olarak aileden geçiş görülen bu hastalığa kız çocuklarında daha fazla rastlanır. Hastalık erkek çocuklarına göre kız çocuklarında 6 kat daha fazla görülmektedir. Genel olarak yaklaşık 900 bebekte 1 görülebilmektedir.

Kalça çıkığı belirtileri nelerdir?

Hastalığın daha çok aile tarafından fark edilebilecek belirtileri tek taraflı çıkık ise; bacakta oluşan kısalık, uyluktaki pili diye ifade edilen çizgilerin birbirine paralel olmaması ya da bir tarafta o çizginin bulunmaması, kalçaların yana açılmasının kısıtlı yani dar olmasıdır. Ancak ailede veya diğer çocuklarda doğuştan kalça çıkığı görülmüşse yeni doğan bebek de doğum sonrası kesinlikle ortopedik muayeneden geçirilmelidir.

Çocuklarda kalça çıkığı için tedavi yöntemleri

Doğuştan kalça çıkığının tedavisi bebeğin yaşına göre değişmektedir. Hastalık ne kadar erken fark edilirse, tedavi o kadar sorunsuz gerçekleşir ve tedavinin başarı oranı da o kadar yüksek olur.
0-6 ay arası bebeklerde fark edilen doğumsal kalça çıkığı uygun brace (Pavlik Freja DKÇ Ortezi) ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir. 6-18 ay arasındaki bebeklerde ise açık redüksiyon denilen ortopedik cerrahi ve sonrası alçılama ile tedavi mümkün olmaktadır. Geç fark edilen çocuklarda ise kalça eklemi kemiklerine yönelik cerrahi müdahaleler ile tedavi mümkün olabilmektedir. Ancak geç fark edilmesi sonucu, hem daha ağır bir cerrahi müdahale hem de başarı oranı 0-6 ay arası bebeklerin tedavisine göre daha az olabilme riskleri görülmektedir. Onun için doğumsal kalça çıkığı ne kadar erken tanı konulup tedaviye başlanırsa, başarılı bir sonuç daha rahat elde edilebilmektedir.

Çocuklarında kalça çıkığı olanlar nelere dikkat etmelidir?

Doğuştan kalça çıkıklığı olan bebek ve çocuğa sahip olan aileler ne kadar erken tanı koydurup çocuğu tedaviye başlatırlarsa, o kadar çocuk için başarı elde etmiş olurlar. Bunun yanında ailede doğumsal kalça çıkıklı biri varsa mutlaka doğum sonrası ortopedik bakımı yaptırmaları gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35