banner43

"112’Nin İşine Karışmayın"

Ordu Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, 112 Ekiplerinin Bir Vakaya Müdahale Ederken Vatandaşların Yardımcı Olmak İstemelerinin Bazen İstenmeyen Sonuçlar Ortaya Çikarabileceğine Dikkat Çekti

"112’Nin İşine Karışmayın"
Ordu Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, 112 Acil Servis ekiplerinin bir vakaya müdahale ederken çevreden vatandaşların yardımcı olmak amacıyla müdahale etmelerinin istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabileceğini söyledi.
Türk halkının yardım konusunda duyarlı olduğunu, bir kaza ya da başka bir acil durum olunca olaya kayıtsız kalmayıp hemen yardım etmeye çalıştığını belirten Dr. Kolomuç, tamamen iyi niyetten kaynaklanan bu yardım girişiminin yanlış uygulamalar yüzünden hastaya zarar verebileceğine dikkat çekti. Dr. Kolomuç, “112 Acil Yardım Ekipleri olay yerinde yaralılara müdahale ettiği esnada vatandaşlarımız, ekibin işini zorlaştıracak şekilde yaralı ya da hastaya müdahale etmemesi gerekir. Ancak acil yardım ekibi ile koordineli hareket ederek, onların yönlendirmeleri doğrultusunda yardımcı olabilir. 112 Acil yardım ekipleri yaralı ya da hastayı taşıma veya kurtarma esnasında fiziksel desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu durumda tamamen 112 Acil yardım ekiplerinin yönlendirmeleri doğrultusunda yardımcı olan vatandaşlarımızın sayesinde daha etkili kurtarma ve taşıma yapılabilir. Aksi bir durum 112 Acil yardım ekiplerinin işini daha da zorlaştırır, faydadan çok zarar verebilir. 112 acil yardım ekipleri, mesleklerini ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizginin tam da üzerinde icra ediyor. Ellerinin arasında kayıp giden yüzlerce hayat olduğu gibi ‘tam gitti’ dedikleri anda uzun süren bir kalp masajı ile nabzın tekrar atışına da şahit olabiliyorlar. Tam da bu noktada hayat ve ölüm çizgisinde, yapılan yanlış uygulamalar yaralı ya da hastanın ömür boyu sakat kalmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olabilir. Vatandaşlarımız yardımcı olmak istiyorlarsa tamamen ekibin yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmeleri uygun olacaktır" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35