banner43

Özhaseki: 3-5 kötü niyetli için belediyelere kayyum atanmaz

Oktay ENSARİ- Doğan BİLMEZ/KAYSERİ, () - AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Belediyeleri mali ve idari açıdan güçlendirirken, birkaç kötü niyetli için belediyeleri, dolaysıyla halk...

Özhaseki: 3-5 kötü niyetli için belediyelere kayyum atanmaz

Oktay ENSARİ- Doğan BİLMEZ/KAYSERİ, () - AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Belediyeleri mali ve idari açıdan güçlendirirken, birkaç kötü niyetli için belediyeleri, dolaysıyla halk cezalandıramaz. 3- 5 kötü niyetli için belediyelere kayyum atanmaz" dedi.
Ak Parti Kayseri il binasında basın toplantısı yapan  Mehmet Özhaseki, Yerel Yönetimler Yasası tasarısıyla ilgili çalışmaların son aşamasına geldiğini söyledi. Belediyelerin mali açıdan güçlendirilmesi için komisyona 20 ayrı teklif geldiğini belirten Özhaseki,  büyükşehirlere yeni bağlanan ilçe belediyelerin mali gücünü de artırmayı amaçladıklarını söyledi. Belediyelerde teröre yardım ve yataklık etmek, hendek kazmak gibi yeni suç tipi oluştuğunu dile getiren Özhaseki, şunları söyledi:
"Medyada belediyelerin iş makinalarının valiliklerin emrine verileceği, belediyelere kayyum atanacağı gibi konular yazılıyor. Böyle bir algıyı doğru bulmuyorum, söz konusu da değil. Sayıları bir elin parmakları kadar az olan bu kötü niyetli kişilere bakılarak, yasa yapılmaz. Su tersine akıtılmaz. Amacımız özgürlükçü, çağdaş bir belediye yasasıdır. Elbette teröre bulaşan, onlara destek verenlere karşı tedbirler alınacak. Belediyeler kanunun 57. maddesinde görevini kötüye kullananlar hakkında ne yapılacağı yazıyor. 3-5 kişi için iş makinalarının valiliklere bağlanması veya belediyelere kayyum atanması doğru olmaz. Kötü niyetli davranan belediyeleri zaten İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay denetliyor. Çağdaş normlarda yasa yapacağız. Ama şunu da herkes iyi bilsin, devlet özyönetim ilan edenlere müsaade etmez. Teröre yardım edenlere devlet razı olmaz ve göz yummaz. Bir gemi düşünün içinde hepimiz varız, birileri açık denizde geminin dibini oyup, batırmaya çalışıyor. Bu adamların özgürlüğü var, gemiyi batırsın diyemeyiz."
Güneydoğu’da, terör örgütüne destek veren imam B.K.’nın "Hendek kazmak farzdır" demesiyle ilgili ne düşündüğü sorulan Özhaseki, "İslam tarihinde hendek kazmak farz diye bir şeyi şimdiye kadar duymadım, duymadık. Peygamberimiz, müşriklere karşı vatandaşın malını, ırzını ve canını kurtarmak için hendek kazdırmış, hendek savaşı olmuştur. Eğer imam bunu anımsatıyorsa, bu yanlıştır. O hendekler müşriklere karşı kazılmıştır" yanıtını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35