banner43

Fatsa Ziraat Odası’ndan Üreticilere Uyarı

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar...(ahmet Altay/ordu-iha)

Fatsa Ziraat Odası’ndan Üreticilere Uyarı
Ordu’nun Fatsa İlçe Ziraat Odası Başkanı İbrahim Etem Kibar, bölgedeki üreticilere muhtemel don olayına karşı uyarılarda bulundu
Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan fındığın don riskine karşı sigortalatılması gerektiğine vurgu yapan Başkan İbrahim Etem Kibar, Mart ve Nisan ayı içerisinde iklim şartlarının olumsuz gelişmesi halinde fındık bahçelerimizin don zararından olumsuz etkileneceğini söyledi. Başkan Kibar, “Üreticilerimizin olası don olayına karsı mağdur duruma düşmemeleri için mutlaka tarım sigortası yaptırmaları gerekiyor” dedi.
Sigortada yüzde 50 devlet desteğinin devam ettiğini söyleyen Kibar, “Artık tarım sigortasını aracımızın kaskosu gibi düşünmeliyiz ve düzenli olarak her yıl yaptırmalıyız” diye konuştu.
30 Mart 2015 tarihinde gerçekleşen don olayının bölge tarımı ve ekonomisine ciddi boyutlarda zarar verdiğini ifade eden Kibar, “Bu tarihte gerçekleşen don olayı için üreticilerimizi daha önceden sigorta yaptırmaları konusunda basın ve bire bir görüşmelerde uyarmıştık. Uyarılarımızı dikkate alan üreticilerimiz bu yılı en az mağduriyetle geçirdiler. Önceden anlaşılması ve önlem alınması mümkün olmayan don olayından en az etkilenmek için bahçelerimizi mutlaka tarım sigortası yaptırmamız gerekiyor. Bölgemiz tarımı ve ticaretinin temeli fındıktır. 2016 yılında tekrar oluşabilecek olası bir don olayını bölgemizin tarımı ve ekonomisini içinden çıkılamaz bir hale getirecektir. Tarım sigortası yaptırmak isteyen fındık üreticilerimiz 5 Mart 2016 tarihine kadar, kivi yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin ise ilçelere göre 2-5 Mart 2016 tarihine kadar 2015 yılı ÇKS belgeleriyle birlikte odamıza başvurmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35