60 derecede pişiriyorlar, pişiyorlar

Hava sıcaklığının 30 dereceyi aştığı bugünlerde dönerci ve fırıncılar 60 dereceye ulaşan ateş karşısında adeta döner gibi pişiyorlar.Karadeniz Bölgesi genelinde yüksek nemle birlikte etkili olan aşırı sıcaklar vatandaşları bunaltırken,...

60 derecede pişiriyorlar, pişiyorlar
Hava sıcaklığının 30 dereceyi aştığı bugünlerde dönerci ve fırıncılar 60 dereceye ulaşan ateş karşısında adeta döner gibi pişiyorlar.
Karadeniz Bölgesi genelinde yüksek nemle birlikte etkili olan aşırı sıcaklar vatandaşları bunaltırken, dönerci ve fırıncı ustaları ise zor şartlar altında ekmek mücadelesi veriyor.
Ordu’nun Fatsa ilçesinde fırıncı ustası Sezai Karayiğit, en çok Ramazan ayında zorlandıklarını, bu kavurucu sıcaklarda da işlerini yapmaya devam ettiklerini söyledi. Karayiğit, "Normal sıcaklığın 20-25 derece üstünde çalışma ortamımız devam ediyor. İşimiz zor da olsa ekmek paramızı kazanıyoruz” dedi.
Yazın işlerinin daha zor olduğunu belirten 30 yaşındaki dönerci ustası Önder Yavaş, “Yeri geliyor sıcaklıklara bile dayanamıyoruz. Çünkü ocak başında sıcaklık derecesi 50-55 dereceyi buluyor. Dönerle birlikte kendimiz de pişiyoruz. Sıcaklar nedeniyle günde 4-5 litre su tüketiyorum. Serinlemek için de arada bir dışarıya çıkıyorum ama yine ocak başına geldiğimizde kavruluyorum. En çok öğle aralarında iş yoğunluğu ve ayrıca sıcak hava nedeniyle kavruluyoruz. Biz işimizi severek yapıyoruz” diye konuştu.
Sor iki yıldır aşırı sıcaklardan dolayı çalışırken çok zorlandığını belirten dönerci ustası Mustafa İvgin ise, “İşimiz gerçekten çok zor. Ekmek aslanın ağzında deyimi burada ortaya çıkıyor. Ortalama günlük sıcaklıklar 30-35 dereceyi bulurken, tezgahımızdaki sıcaklık 60 dereceye kadar çıkıyor. Çalışırken çok zorlanıyoruz ama evimize ekmek götürmek zorundayız. Akşam saatlerinde eskiden serin hava olurdu fakat o eski havadan eser yok diyebilirim. Kışın sıcak iyi oluyor ama yazın bizleri gerçekten bunaltıyor” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35