banner43

Malazgirt’te ‘Tarihi Milli Park’ çalışmaları başlatıldı

Muş’un Malazgirt ilçesinde, Anadolu’nun kapılarını Türk ve İslam dünyasına açan Malazgirt Zaferi’nin anlatılacağı Tarihi Milli Park’ın yapılması için çalışmalar başlatıldı.Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin...

Malazgirt’te ‘Tarihi Milli Park’ çalışmaları başlatıldı

Muş’un Malazgirt ilçesinde, Anadolu’nun kapılarını Türk ve İslam dünyasına açan Malazgirt Zaferi’nin anlatılacağı Tarihi Milli Park’ın yapılması için çalışmalar başlatıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Malazgirt ilçesinde ‘Bin Yıllık Geçmişten, Bin Yıllık Geleceğe Malazgirt’ projesi kapsamında yapılacak Tarihi Milli Park için düşünülen alanlarda incelemelerde bulundu. Malazgirt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Soner Kırlı ile birlikte Tarihi Milli Park olarak düşünülen alanları gezen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Malazgirt ilçesinde bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Malazgirt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Soner Kırlı ise, Malazgirt Savaşı’nın Türklerin Anadolu’ya açılan en büyük kapısı olduğunu hatırlatarak, “Tarihi ilçemizde yapılması düşünülen Milli Park, şanlı Türk tarihi açısından çok anlamlı olacak ve çok güzel mesajlar vereceğini düşünüyoruz. İnşallah buradaki çalışmalar tamamlandığında, Çanakkale’ye nasıl öğrenciler ve vatandaşlar gidiyorsa, Muş’a ve Malazgirt’e de Türkiye’nin her tarafından öğrenciler gelecek. Bu hem kültür turizmi açısından hem de buradaki birlikte yaşam ve birlikte tarih oluşturma bilincinin de gerçekleşmesine katkı sağlayacaktır. Tarihi Milli Park çalışmasının Muş’a ve Malazgirt’e hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Proje kapsamında Malazgirt eski alan mevki üzerinde yapılması düşünülen Tarihi Milli Park’ın içerisinde Sultan Alparslan makamı ve Sultan Alparslan Namazgahı, tören meydanı, cami, lokanta ve kafenin yer alması planlanıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35