Milas’ta nohut yetiştirilecek

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Milas’ta dâhil olmak üzere il genelinde toplamda 163 dekarlık alanda nohut yetiştiriciliği yapacaklarını bildirdi.

Milas’ta nohut yetiştirilecek

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Milas’ta dâhil olmak üzere il genelinde toplamda 163 dekarlık alanda nohut yetiştiriciliği yapacaklarını bildirdi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Muğla hem ‘Ege Yayla Havzası’ hem de ‘Kıyı Ege Havzası’ içerisinde bulunduğunu ve 2019 yılında tarım havzalarında desteklenecek ürün listeleri içerisinde nohudun da yer aldığını belirtti.

Nohut ekim çalışmaları, Milas’ta dahil il genelinde 163 dekarlık alanda geçtiğimiz ay sonlarında başladı.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları kaydetti: “Nohut, ülkemizde baklagiller içerisinde en yüksek ekim alanına ve üretime sahip baklagildir. Nohudun gerek tek başına, gerekse diğer besinler ile birlikte tüketilmesi besinlerin protein değerini arttırmaktadır. Böylece nohut düşük gelirli insanların protein ihtiyaçlarının karşılanmasında önem taşımaktadır.

Ekonomik anlamda verimli ve kaliteli nohut çeşitlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla ‘Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması’ projesi kapsamında, ‘Yeni Nohut Çeşitlerinin Tanıtılması Projesi’ hazırlandı. Projenin genel hedefi; çiftçilerimize kaliteli, yüksek verim ve gelir getirici olan yeni tarım ürünlerine meyil etmesini sağlamaktır. Köylerde belirlenen alanlarda örnek arazilerden başlamak üzere, nohut yetiştiriciliğinde kalite ve veriminin iyileştirilmesi suretiyle, nohut alanında verimin arttırılmasını sağlamak, proje kapsamında üreticilerin bilgi ve becerilerinin eğitimle geliştirilmesi, üretici gelirlerinin artırılması ve pazarlama kabiliyetlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında; Gülümser, Çağatay, Sezenbey ve Zuhal nohut çeşitlerinin tanıtılması amacıyla, Bodrum, Fethiye, Kavaklıdere, Milas, Menteşe, Seydikemer ve Yatağan ilçelerinde toplam 163 dekar alanda demonstrasyon çalışmaları planlandı. Mart ayı içerisinde ekim işlemi başlamış olup ekimler hala devam etmektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında hasatlar başlayacak olup, çeşitlerin özellikleri ve alınan sonuçlar çiftçilerimizle paylaşılacaktır.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35