Naldöken Mağarası ilgi bekliyor

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Elmaağacı köyü ile Eşen Köyü arasında yer alan Naldöken yer altı mağarası turizme kazandırılmayı bekliyor.Naldöken mağarası, astım hastalığına da iyi gelebileceği düşüncesi ile Kütahya...

Naldöken Mağarası ilgi bekliyor
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Elmaağacı köyü ile Eşen Köyü arasında yer alan Naldöken yer altı mağarası turizme kazandırılmayı bekliyor.
Naldöken mağarası, astım hastalığına da iyi gelebileceği düşüncesi ile Kütahya İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonunca 1 . Derece Doğal (Tabii) Sit niteliğindeki ender bulunan mağaralardan olduğundan kanun gereği aynen korunmasına ve ilgili kurumların raporları doğrultusunda mağaranın Maden Teknik Araştırma Genel Müdürlüğünce incelenmesi geçtiğimiz yıl Haziran ayında kararı alınmıştı.
Daha önceleri Uludağ Üniversitesi tarafından da incelemeleri yapılan mağaranın Türkiye’de ender bulunur özellikte olduğunu söyleyen Eşen Köylüleri, bu mağaranın tanıtılması ve turizme kazandırılmasını istediklerini ifade ettiler.
Tavşanlı ilçesi Eşen sınırlarında yer alan Naldöken mağarası geçtiğimiz yıllarda Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu tarafından oluşturulan Tarih ve Kültür Araştırma Komisyonu üyeleri tarafından incelenerek fotoğraflanmıştı. (Tİ -EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35