Emet Belediyesi’nden Güneş Enerjisi yatırımı

Kütahya’nın Emet Belediyesi, 17 bin metrekare arazi üzerinde kuracağı, güneş enerjisinden elektrik üretimi için bağlantı anlaşmasını imzaladı.Emet Belediyesi, aylık 60, yıllık 750 bin TL’yi bulan elektrik faturalarını karşılamak...

Emet Belediyesi’nden Güneş Enerjisi yatırımı

Kütahya’nın Emet Belediyesi, 17 bin metrekare arazi üzerinde kuracağı, güneş enerjisinden elektrik üretimi için bağlantı anlaşmasını imzaladı.

Emet Belediyesi, aylık 60, yıllık 750 bin TL’yi bulan elektrik faturalarını karşılamak ve bu yönde yapılan harcamaları Emet halkına hizmete dönüştürmek adına, güneş enerjisinden elektrik üretimine geçme projesinde sona geldi.

İller Bankası’nca onaylanan proje Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca ve Osmangazi Elektrik Anonim Şirketi Kütahya İl Müdürü Uğur Kamil Mumcu tarafından imzalanarak İller Bankası’na gönderildi.

Emet Yörükler Çiftliği Mevkii’nde 17 bin metrekare alan içerisinde kurulacak 3 bin 600 adet güneş paneli ile ayda yaklaşık 1000 megawat elektrik üretimi hedefleniyor.

4 milyon TL’ye mal olacak proje ile ayda 150 bin TL gelir hedeflenirken, 4 yılda tesislerin kendini amorti etmesi öngörülüyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, enerji üretim santrali projesinde gerekli imzaların atılarak ihale aşamasına gelindiğini söyledi. Koca, “Maliyeti 4 milyon TL bulan proje ile ilçemizde aylık 900 ila 1000 megawatt elektirik üretimi yapılacak. Bu konuda İller Bankamız ile gerekli etüt çalışmaları yapılarak projemiz onaylanmıştı. Şimdi ise OEDAŞ Müdürlüğümüzün çağrısı üzerine anlaşmamızı imzaladık. Yörükler çiftliğimizde kendi elektriğimizi üreterek, hem ülke ekonomimize katkı sağlamak hemde belediyemizin enerji maliyetlerini karşılamayı hedefliyoruz. 17 bin metre kare alanda yaklaşık 3 bin 600 güneş paneli ile enerji üretirken, tesisimiz kendi kendine borucunu ödeyecek ve belediyemize de aylı gelir elde etmiş olacağız. 4 yılda tesislerin borcu bitince tüm gelir belediyemize kalmış olacak. Bölgemiz güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için çok avantajlı konumda. Bu avantajı değerlendirip kendi elektrik enerjimizi üreteceğiz ve belediyemizin enerji tüketim bedelini aşağı seviyelere çekeceğiz. Böylece elektrik enerjisi için harcadığımız miktarı halkımıza yeni hizmetler üretmekte kullanacağız. Amacımız tasarruflarımızı hizmete dönüştürmek. ilçemize hayırlı olsun’’ diye konuştu. (YD-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35