Roma’nın görkemli imparatorları Burdur’da mahzun kaldı

BURDUR(İHA) – Roma döneminin en sevilen beş imparatoru arasında yer alan Hadrian ve Marcus Aurelius’un, 2007 yılında Burdur’a bağlı Ağlasun ilçesi Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan baş ve ayak heykelleri, Burdur Müzesi’nde...

Roma’nın görkemli imparatorları Burdur’da mahzun kaldı

BURDUR(İHA) – Roma döneminin en sevilen beş imparatoru arasında yer alan Hadrian ve Marcus Aurelius’un, 2007 yılında Burdur’a bağlı Ağlasun ilçesi Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan baş ve ayak heykelleri, Burdur Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Yurt dışında iki ayrı sergide 10 ayda 450 bin kişi tarafından ziyaret edilen Hadrian ve Marcus Aurelius’un baş ve ayak heykelleri, Burdur’da ise 10 yılda sadece toplam 326 bin 129 kişi tarafından ziyaret edildi.

Sagalassos Antik Kentinde yaşayan Antoninler ailesinin halkı tarafından en çok sevilen imparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius’a ait heykeller, Roma döneminin ihtişamını yansıtıyor. Roma döneminin en görkemli ve ekonomik açıdan güçlü olduğu dönem imparatorları hakkında bilgi veren Burdur Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, "Burdur Müzesinin teşhir salonunda Sagalassos bölümünün en önemli eserleri, İmparator Hadrian ve İmparator Marcus Aurelius. Tarihte bilindiği kadarıyla Roma İmparatorluğu döneminin Antoninler sülalesini teşkil eden Nevra, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius, Marcus Aurelius gibi beş tane imparator, Antoninler sülalesindendir ve Roma’nın en görkemli zamanını temsil ederler. Bu görkemde özellikle ekonomik bakımdan Roma çok güçlüydü, o bakımdan bu imparatorların gücü de her zaman söylenmektedir" dedi.

"2007 yılında kazı çalışmaları esnasında bulundular"

İmparator heykellerinin ilk kez 2007 yılında kazı çalışmaları esnasında açığa çıkarıldığını ve bir imparatorun heykelinin yaklaşık 5 buçuk metre uzunluğunda tahmin edildiğini kaydeden Burdur Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, "Bu imparatorlardan Hadrian ilk defa 2007 yılında Burdur ilinin Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kentinde kazılar sırasında Roma Hamamının Soyunmalık bölümünde bulundular. 2008 yılında da Roma İmparatorlarına ait heykeller düzeyinin diğer bölümleri açığa çıkarıldı ve bir koleksiyon olarak birbirlerini tamamladılar. Aslında Roma Hamamı 5 bin metrekareye yakın büyük bir hamamdır, soyunmalık bölümü de bin 150 metrekare, heykeller daha önce hamamın başka bir yerinde bulunurken, daha sonra Sagalassos halkı tarafından soyunmalık bölümü düzenlenerek, tabanını da mozaikle süsleyerek, büyük salona taşımışlar, bu salon belki Sagalassos’a gelen Roma ve diğer önemli insanlara ziyafet verilen bir salon gibi addediliyordu. Bu salonun batı kısmında İmparator Hadrian, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius bulunuyordu, karşısında da İmparatoriçelerden Sabina, Büyük Faustina ve Faustina Maior, genç Faustina bulunuyordu ancak bunlardan Antoninus Pius ve Faustina Maior’un heykel ve heykel parçalarına henüz kazılarda rastlanmadı. İmparator Hadrian’ın büyük başı, aşağı yukarı heykelinin 5 metreyi geçtiğini tahmin ettiğimiz heykelin başı ile sağ ayağı bulundu. Marcus Aurelius’un da başı ve iki ayağı ve kolları bulundu. Demek oluyor ki, bu heykeller kolosal heykellerdi, 5 buçuk metreye yaklaşan bir boydaydı. Bu salonda 11 metre yüksekliğinde, ayaklar üstünde duruyordu. Salondaki görkemini, çekilen ziyafette de ayrı bir görsellik katıyor olduğunu söylemek mümkündür" diye konuştu.

"Ünlü müzelerde sergilendi"

Hadrian ve Marcus Aurelius heykellerinin British Müzesi başta olmak üzere prestijli organizasyonlarla ünlü müzelerde sergilendiğini aktaran Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, "Bu heykeller 2007’de ortaya çıkınca o zaman dünyadaki 10 arkeolojik olaydan birisi oldu ve Londra’da British Müzesi’nde düzenleyecekleri Hadrian Sergisine, Hadrian heykelini ve onun sağ ayağını da istediler, bu da Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygun görüldü ve 2007 yılında oraya gönderilerek, 2008 yılında sergilendi hatta 87 günde 250 bin insan ziyaret etti. Daha dünyanın birçok yerinde olan Hadrian heykelleri ve heykel düzenlemeleri de oraya istenmişti. Daha sonra heykeller İstanbul’da -İmparatorlar İstanbul’da- diye Kültür ve Turizm Bakanlığının yapmış olduğu çok prestijli bir sergi vardı, o sergide de sergilendi. Daha sonra da Belçika’da Gallo-Roman sergisinde, Belçika’nın Tongeren kentinde bir sergi yapıldı, 7 ayda da bu sergiyi 150 bin kişi ziyaret etti ve imparatorların yurt dışındaki sergileri gerekse de müzemizdeki sergileri ile Anadolu’nun birçok yerinden insanların da merakını uyandırmaya başladı. Onlar da yoğunlukla özellikle içinde bulunduğumuz yılda, çok yoğun bir vaziyette müzemize düzenli grup ziyaretleri var. Bu ziyaretçiler tarafından da ilgiyle izlenmekte, bunun da devam etmesini dileriz" şeklinde konuştu.

"Dünyanın en iyi beş imparatoru arasında yer alıyorlar"

Hadiran ve Marcus Aurelius’un halkı tarafından çok sevilmesinin sebebinin, imparatorluğun ekonomik açıdan çok güçlü olması ve kentlerde festivallerin düzenlenmesi ve ihtişamın hakim olduğu bir dönemde yaşanması olduğunu vurgulayan Müze Müdürü Ekinci, "Bu imparatorların özellikle Hadrian’dan bahsediyoruz, diğer Roma’nın beş önemli imparatoru arasında olmasının ana sebeplerinden en önemlisi, döneminde Roma’nın da çok önemli ekonomik yapıya sahip olması ve Anadolu o dönemde Roma’ya bağlı bir eyalet olunca, Anadolu halkına kamusal yapıların yapılması ve Anadolu’daki kentlerin biraz daha ilgi göremeye başlamış olduğunu görüyoruz. Kentlerin çoğu festival kentleri, birçok gösterilerin yapıldığı, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği kentler olarak bizim bölgemizde de Psidia coğrafyasında yakınımızda bulunan Sagalassos Kenti de bunlardan biri olarak söylenebilir" ifadelerini kullandı.

10 yılda 326 bin ziyaretçi

Öte yandan, Roma İmparatorları 2008 yılında Londra British Müzesinde 87 günde 250 bin kişi, Belçika’da Gallo-Roman Müzesinde 7 ayda 150 bin kişi tarafından ziyaret edilirken, Burdur Müzesinde ise 2007’den bu yana 10 yıllık süreçte 326 bin 129 kişi tarafından ziyaret edildi. Yurt dışındaki ilginin yerli turist tarafından gösterilmemesi dikkat çekti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35