Antik Kurul Kalesi’nde kazı başlıyor

Ordu’nun Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi’nde yer alan 2300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılar Haziran ayında başlıyor.Yasal statü ve mülkiyet itibariyle tamamen Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin...

Antik Kurul Kalesi’nde kazı başlıyor

Ordu’nun Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi’nde yer alan 2300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılar Haziran ayında başlıyor.

Yasal statü ve mülkiyet itibariyle tamamen Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip bulunan Kurul Kalesi’nde 7 yıldır süren kazılar bu yıl da devam edecek.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt başkanlığında yine Gazi Üniversitesinden 20 kişilik arkeolojik ekip tarafından sürdürülecek kazıların Ağustos ayı sonuna kadar süreceği belirtildi. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt, Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılara Haziran ayının ilk haftasında başlayacaklarını söyledi.

Apollon ve Kibele Heykeli bulunmuştu

Antik bir yerleşim yeri ve 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesi’nde süren arkeolojik kazının bu yıl 8. yıla gireceğini belirten Prof. Dr. Şenyurt, kazının en az 10-15 yıl daha süreceğini tahmin ettiklerine söyledi. 2010 yılında başlanılan kazı sonrası birçok tarihi kalıntının toprak altından çıkarıldığına işaret eden Şenyurt, "Bu zamana kadar yürüttüğümüz çalışmalarda birçok eser gün yüzüne çıktı. Geçen yıl 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde, mermerden ve tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele Heykeli bulundu. Heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olma özelliğini taşıyor. Ondan önce Apollon Heykeli bulunmuştu. Yine kazılarda kale giriş kapısı, dinsel ve kültürel alanlarda kullanılan seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça büstleri ve birçok ürün de bulundu. Ayrıca yanmış ahşap kalıntıları, yüzlerce çivi, metalden silahlar ve bıçaklar, hançer uçları, baltalar, kazmalar, çapalar, keskiler ve dokuma tezgahları ortaya çıktı. Kazılar devam ettikçe daha fazla eserin çıkacağına eminiz. Bu yıl da çok iyi bir arkeolojik keşif yapacağımı umuyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35