banner43

Kocaeli’de korkutan sinek zararsız çıktı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarda korku yaratan dev sineğin zararsız olduğunu belirtti.Büyüklüğü sebebiyle vatandaşlarda korku uyandıran ve şikayetlere neden olan çayır sineği ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık...

Kocaeli’de korkutan sinek zararsız çıktı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarda korku yaratan dev sineğin zararsız olduğunu belirtti.

Büyüklüğü sebebiyle vatandaşlarda korku uyandıran ve şikayetlere neden olan çayır sineği ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan açıklama geldi. İnsan sağlığına zarar vermeyen çayır sineği sık bitki örtüsünün olduğu yerlerde görülüyor ve sadece tarım zararlısı olarak biliniyor. Hemen herkesin bir duvarın ya da bir bitkinin üzerinde mutlaka gördüğü sivrisinek görünümlü çayır sineği, sivrisinek gibi iğnesi olmayan ve insana zarar vermeyen, halk arasında bostan sineği veya dere sineği olarak da biliniyor.

Çayır Sinekleri gövdeleri ve bacakları sivrisinek gibi ince ve uzun, kanatları saydam bir şekilde özellikle ilkbahar aylarında doğada aktif bir şekilde görünüyor. Normal sinek türlerine göre büyük olması insanlarda tedirginliğe neden olabiliyor. Çayır Sinekleri Nisan ayının son günlerinde pasif duruma düşerek yok oluyor. Genel olarak sulak alanlarda bulunan Çayır Sinekleri, sokucu iğnelere sahip olmayan bir tür olduğundan kan ememiyorlar. Bundan dolayı da insan sağlığı acısından herhangi bir tehlike arz etmiyor.

Çayır sinekleri genel olarak bitkilerin öz sularını emerek besleniyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, insan sağlığına zararlı olan canlı türleriyle ilgili olarak yılın tamamında önleyici çalışmalar gerçekleştiriyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35