İlhan Bayram metro çalışmalarını yerinde inceledi

Gebze-Darıca Metro çalışmalarını yerinde inceleyen Genel Sekreter Bayram, çalışmalar hakkında bilgi aldı.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Gebze Darıca Metro hattındaki çalışmaları yerinde inceledi. Genel Sekreter...

İlhan Bayram metro çalışmalarını yerinde inceledi

Gebze-Darıca Metro çalışmalarını yerinde inceleyen Genel Sekreter Bayram, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Gebze Darıca Metro hattındaki çalışmaları yerinde inceledi. Genel Sekreter Bayram çalışmaların planlanan zamanda yürütüldüğünü aktararak, “Mutlukent ve Gebze Kent Meydanı durakları ile OSB bölgesindeki Depo Sahasında kazı çalışmaları ile beraber metro projemizde yer altına inilmeye başlandı” dedi.

Gebze-Darıca Metro çalışmalarını yerinde inceleyen Genel Sekreter Bayram, 4 noktadan çalışmaların sürdüğünü hatırlatarak, ”Gebze Kent Meydanı Toplamda 283 iksa kazığının 148’inin imalatı yapıldı. Ankraj imalatı için hazırlık yapılıyor. Akabinde istasyon kazısına başlanacak. Mutlu Kent İstasyonunda ise perde iksa sisteminin şevli ilk anolajının püskürtme beton imalatı yapıldı. İstasyon kazısına devam ediliyor. Ayrıca Adliye İstasyonu bina yıkımları tamamlandı. İstasyonların geoteknik ve mimari projelerinin onay süreci devam ediyor. Depo Sahası kazısına da başladık” diye konuştu.

Gebze OSB–Darıca Sahil Hattı 15.6 km uzunluğunda, 6,5 metre çapında iki tünelden oluşacak. 12 istasyondan oluşan hattın tamamı yerin altından geçiyor. Gebze OSB-Darıca Sahil arası 19 dakikaya inecek. Çift yönlü olarak saatte 64 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip metro hattı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Marmaray’a, TCDD Hızlı Tren Garı’na, ulusal ve uluslararası toplu taşıma ağlarına ve kent merkezlerine entegre olacak. İki metropol yerin altından birleştirilecek. 90 saniye aralıklarla sefer düzenlenecek. 936 araçlık yeraltı otoparkı, zemin üstünde otobüs peronlarını da kapsayan Park et Devam Et merkezleri inşa edilecek. 144 metro aracı kapasiteli Depo Merkezi’nde çevreci enerjiler kullanılacak. Hafif ve ağır bakımların yapılacağı Depo ve Kontrol Merkezi planlanan diğer hatlara de hizmet verecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımı olan Kocaeli Metrosunun 1. Etabı 5 milyar liraya mal olacak. Yatırım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla tamamlanacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35