Kırşehir’de jotermal kaynaklar için verimlilik testi çalışmaları yapıldı

Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından yapılan jeotermal çalışmaları İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve yetkililer tarafından incelendi.İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, Terme bölgesinde İl Özel İdaresinin yaptığı jeotermal...

Kırşehir’de jotermal kaynaklar için verimlilik testi çalışmaları yapıldı

Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından yapılan jeotermal çalışmaları İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve yetkililer tarafından incelendi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, Terme bölgesinde İl Özel İdaresinin yaptığı jeotermal çalışmaları yerinde takip ederek yetkililerden bilgi aldı.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapan ve önceliklerinin doğal ve minaral su kaynaklarını korumak olduğunu ifade eden Aydoğan, "İl Özel İdaresi tarafından açılan kuyuda 10 litre/saniye debide 59,5 santigrat derece terme bölgesinin en sıcak termal suyu çıkarıldı.

Zamanla kullanılmaz hale gelerek kontrolsüz bir şekilde Kılıçözü Deresine dökülen 3 adet termal su kuyusu ise kapatıldı. Kapatılan üç kuyunun toplam derinlikleri bin 47 metre olup, bu üç kuyudan yaklaşık 40 litre saniye termal su yıllarca boşa akmıştır. Bu kuyuların kapatılması ile hem termal su israfı önlenmiş hem de jeotermal kaynağı beslenip zenginleşmesi sağlandı. Açılan 2 üretim kuyusu da dahil toplam 3 farklı termal üretim kuyusu aynı anda 3 gün boyunca çalıştırılarak etkileşimleri gözlendi.

Jeotermal kaynaklara ait kuyuların verimlilik durumu ve birbirlerine etkileri sonucu toplam kullanılabilir jeotermal kaynak miktarı belirlenerek, kullanım şekillerine göre verilebilecek jeotermal miktarı hesapları daha gerçekçi yapılabilecek"dedi.

Termal suyun şehrin ısınmasında ve kaplıcalarla birlikte termal otellerde kullanılmakta olduğunu belirten Aydoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şehrimizce buna benzer işletmelerin yapılması içinde termal su kaynağının temin edilmesi kolaylaşacaktır. Kırşehir, termal kaynaklar ile çalışan işletmeler açısından da zengin bir il.

İl Özel İdaresi tarafından 2018 yılında Termal Turizm Hattı Projesi uygulanacak böylece ilimizdeki termal suyun kullanımı tek bir noktadan kontrollü olarak işletmelerin ihtiyaçları kadar verilecektir"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35