Mutlu evlilik için yapılması gerekenler

Evliliği teşvik eden çalışmalarda üzerinde durulması gereken en önemli konu, özellikle gençlerin evliliğe hazır olmaları ve evlendikleri zaman yanlış yapmamalarıdır.

Mutlu evlilik için yapılması gerekenler

Evliliği teşvik eden çalışmalarda üzerinde durulması gereken en önemli konu, özellikle gençlerin evliliğe hazır olmaları ve evlendikleri zaman yanlış yapmamalarıdır. İletişimin çok kolay olduğu günümüzde, internet, cep telefonları, televizyonlar, yazılı ve görsel medya, sosyal paylaşım siteleri, toplumun doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamaktadır.
Eskiden ailelerden uzak olan çeşitli sapkınlık ve taşkınlıklar artık akıllı cep telefonları, internet ve televizyon aracılığıyla evlerin tüm odalarına kadar girmiştir. Mutlu evliliklerin sağlam temeller üzerine yapılması için gerekenler; kültürü, dini, örf ve adetlere saygılı bir şekilde olmalıdır. Buna göre mutlu evlilik için bazı düşünce anlayışların irdelenmesi gerekiyor.

Mutlu evlilik için yapılması gerekenler

Eşim, ben konuşmadan beni anlayacak biri olmalı gibi bir düşünce ile eşinin müneccim olmasını bekleyenler vardır. Bazı kadınlar söylemek istediklerini uzun yoldan anlatır ve eşlerinden de kendilerini çabucak anlamalarını beklerler. Halbuki erkekler kısa ve öz anlatımdan yanadır. Çiftlerin birbirlerine naz yapmayı bırakarak birbirlerini nasıl mutlu edeceklerine ve eşlerinde kusur aramak yerine olumlu yönlerine odaklanmaları evlilikte mutluluğu getirir.

Evli çiftler kavga ediyorsa o evlilik yürümez anlayışı ile küçük bir tartışmada soluğu mahkemede alan eşler vardır. Farklı kişilik özelliklerine sahip iki ayrı kişinin kısa bir sürede birbirlerine alışmalarını beklemek anlamsızdır. Sabır, saygı ve sevgiyle çözülemeyecek sorun yoktur ve evlilikte tartışmalar zemini sağlamlaştırır. Tartışmasız evliliklerin aniden çöküğü çok fazla görülen bir durumdur.

Son zamanlarda, evlilik yalnızca  imzadan ibarettir düşüncesi ile beraber yaşamanın yeterli olduğu zannı oluşmuştur. İslam dini ve hukuk kuralları bunu kesinlikle  tasvip etmiyor ve yasaklamıştır.

Mutlu ve uyumlu bir evlilik için eşler aynı şeylere ilgi duymalıdır anlaıyışı ile aynı düşünceye sahip eş arayan kişiler var. Tabii ki  aynı düşünceye sahip kişilerin anlaşması daha kolay olabilir ancak bu olmazsa olmaz bir durum değildir. Farklı düşüncelere sahip insanlar bile birlikte ortak noktada buluşarak mutlu olabilirler.

Evlilik kurumunun sağlam temellere oturtulması için, doğumdan itibaren anne baba ve çocuk eğitimine ciddi yatırım yapılmalıdır. Ancak iyi ve kaliteli bir eğitimle sağlıklı sonuçlar alınabilir.
Ülkemizde mutlu ve güçlü ailelerin artması için ilgili kurumlar tarafından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Böylece gelecek nesillere güçlü bir ülke bırakmak hedefleniyor. Unutulmamalıdır ki güçlü ve mutlu aile güçlü toplum demektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35