Gelin Adaylarının Düğün Öncesi İşlerini Hafifletecek Önemli İpuçları

Yaşamımızın dönüm noktalarından biri olan evlilik, doğru insanı bulduğumuz andaki heyecanımız ile başlayan ve güzel bir düğün ile taçlandırılan bir süreçtir.

Gelin Adaylarının Düğün Öncesi İşlerini Hafifletecek Önemli İpuçları
 

Yaşamımızın dönüm noktalarından biri olan evlilik, doğru insanı bulduğumuz andaki heyecanımız ile başlayan ve güzel bir düğün ile taçlandırılan bir süreçtir. Evlilik sürecinin en önemli anı kuşkusuz ki, hayatların birleştiği, çiftlerin birbirlerine bağlılık sözü verdiği ve bu mutluluğu yakınlarıyla paylaştığı o düğün zamanıdır.

Evliliğe giden yolda önemli bir adım olan düğünümüz için yaptığımız hazırlıklar her ne kadar heyecanlı bir süreç olsa da, bir o kadar stresli bir iş haline dönüşebilir. Her şeyin kusursuz olmasını hayal ederken en ufak bir hata bile gözümüzde büyüyerek bizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Aksilikler elimizin ayağımıza dolaşmasına neden olabilir. Nasıl bir planlama yapacağımızı bilmemek ve nelere dikkat edeceğimiz konusunda fikir sahibi olmamak gereğinden fazla yorgun düşmemize yol açabilir.

Bu keyifli ve ağır yükü hafifletmek için biraz bilinçli olmak ve atılacak adımları önceden planlamak bize büyük yarar sağlayacaktır. Özellikle hanımların yaşadığı bu süreci kolay hale getirecek ve aynı zamanda bu anlara renk katacak birkaç harika önerimiz olacak.

Düğün öncesinde gelin adayları hazırlık işlerini nasıl kolaylaştırır? Düğüne hazırlık yaparken nereden başlamak gerekir? Öncelikler ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Düğün hazırlıklarının püf noktaları var mıdır?

Bu ve benzeri soruların cevabı yazımızda sizleri bekliyor…

Kendinize Bir Plan Oluşturun

Evlilik süreci içerisinde, adım adım düğün akşamına doğru ilerlerken her şeyin yolunda gitmesi için ilk atılacak adım nelerle ilgileneceğinizin bir planını oluşturmaktır. Bu planı oluşturmaya düğünden 2 – 3 ay önceden başlayabilirsiniz. Düğün hazırlıklarını ve düğün gününü aşama aşama zihninizde canlandırarak, nelere ihtiyaç olduğunu, nasıl bir düğün hayal ettiğinizi ve işleri hangi sıralamayla yapacağınızı önceden tasarlamak size büyük kolaylık sağlar. İlk öne nerden başlamalıyım? Nasıl bir gelinlik istiyorum? Düğün için hangi mekânı tercih etmeliyim? Hangi dans parçasını seçmeliyim? Kendinize böylesi sorular sorarak planınızı daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Olumlu Ruh Halinizi Koruyun

Hayalinizdeki evliliğe giden yolda atlatmanız gereken hazırlık aşamaları elbette yorucu ve stresli bir işe dönüşebilir. Önceki tavsiyemizdeki gibi bir planınız olduğunda bu işi hafifletmek çok daha kolay olacaktır. Buna ilave olarak ruh halinizi olumlu tutmanız gerekebilir. Gülümseyerek, yoğun anlarda derin nefes alarak, sakinliğinizi koruyarak ve her şeyin yolunda gideceğinden emin olarak kendinize olan güveni arttırabilirsiniz. Bu eminlikle yola çıkmak, ufak aksilikleri bu işin tuzu biberi görmek ve mutlu geçecek bir düğün hayaline bağlı kalmak, pozitif bir yaklaşım açısından çok önemlidir.

Takviminizi Önceden Belirleyin

Eğer eşiniz veya siz çalışıyorsanız düğün sonrası zaman için takviminizi ayarlayın ve işyerlerinizden izin alıp, balayı tarihlerinizi bildirin. Bir sorun yaşanmaması adına seçtiğiniz tarihin sizin ve aileniz için bir sorun teşkil etmediğinden emin olun. Eğer şartlar uygunsa sevdiğiniz bir zaman dilimi için düğün tarihi almak sizi motive edebilir.

İlk Olarak Davetiye Seçiminden Başlayabilirsiniz

Güzel bir davetiye tasarımı sizi hazırlık sürecinde motive edecek şeylerden biridir. Bundan dolayı ilk iş olarak davetiye seçimine odaklanabilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır. Günümüzde birçok ilginç davetiye modeli üretilmektedir. Yüzlerce model arasından seçim yapmakta zorlanmamak için önceden aklınızda bir davetiye modeli oluşturabilir, davetiye modellerini incelerken aklınızdakine yakın bir tercihte bulunabilirsiniz. Klasik bir model mi, eğlenceli veya yaratıcı bir model mi istediğinize karar verirken müstakbel eşinizle birlikte karar vermeniz daha olumlu bir hava yaratacaktır.

Nasıl bir düğün tasarladığınızı dikkate alarak davetiye kararı verme işini kolaylaştırabilirsiniz. Düğün tercihiniz ve davetiyeniz birbiriyle uyumlu olabilir. Davetiyeleriniz düğününüzden bir veya iki ay önceden hazır olmalı ve davetlilere gönderilmelidir. Davetiye gönderme işini son anlara bırakmayın, önceliğinizi konuklarınızı haberdar etmeye verin.

Özel Bir Açılış İçin Önceden Prova Gerekebilir

Eşinizle birlikte düğün açılışında unutulmaz bir dans sergilemek istiyorsanız bunun için önceden hazırlık yapabilirsiniz. Gerek duyarsanız bu konuda uzman bir kişiden veya bir kurstan yardım alarak dansınızı prova edebilirsiniz. Aşkınızı ifade edecek o özel şarkıya karar vermek, nasıl bir düğün başlangıcı istediğinizi bilmek ve dansınız için hazırlık yapmak stresinizi büyük oranda azaltacaktır.

Gelin Adaylarının Düğün Öncesi İşlerini Hafifletecek Önemli İpuçları

Düğün Müziklerinizi Özenle Hazırlayın

Nasıl bir düğün hayal ettiğiniz kadar, ortamı renklendirecek müziklerin seçimini yapmak da özen isteyen bir iştir. Genellikle düğün hazırlığı yapanlar önceden müzik seçimlerini belirlerler. Düğün temanıza ve aranızdaki sevgiye uygun parçaların yanında, ortama uygun ve eğlendiren parçaların seçimini yapmayı da ihmal etmeyin. Hangi müzikleri seçeceğinize birlikte karar verin.

Düğün Pastası İçin Önceden Harekete Geçin

Düğün hazırlık işleri arasında, belki de ilk yapılacak şeylerden biri düğün pastası seçimi yapmak ve bunun siparişini vermektir. Düğün pastanız ortama uygun olmalı ve aşkınızı yansıtmalıdır. Özel pastanın hazırlanması için ise önceden hazırlıklara başlanmalıdır. Düğün pastalarının önceden sipariş edilmesi aksilik yaşamamak adına önemlidir. Bunun için güvenilir bir işletmeden, gerekirse tadım yaparak pastanızı seçin ve düğününüzde hazır olacağından emin olun.

Balayı İçin Özenli Bir Planlama Yapın

Düğün için olduğu kadar balayı için de hazırlık yapmak yararınıza olacaktır. Son dakika aksiliklerinin yaşanmaması için yanınıza alacağınız eşyaları önceden tasarlamanız ve düğüne doğru bunları hazırlamanız gerekebilir. Balayınızı düğünden 2 – 3 ay önce planlayabilirsiniz. Nereye girmeniz gerektiğini, nerede kalacağınızı ve yoluculuk için gerekli hazırlıkları önceden belirleyerek hazırlık sürecinin zorluğunu hafifletebilirsiniz. Eğer otobüs, gemi veya uçak gibi araçları kullanacaksanız önceden biletinizi ayırtmalısınız. Yurtdışına çıkacaksanız önceden vize ve pasaport işlemlerinizi organize etmelisiniz.

Düğün Gününe Yaklaşırken Konuklarınızı Gözden Geçirin

Düğün gününe yakın zamanda davet ettiğiniz kişilerin hangilerinin müsait olduğunu belirlemek işinizi kolaylaştırabilir. Düğünün yapılacağı mekandaki düzeni ayarlamanız ve ikramların belirlenmesi için önceden bir kontrol yapmak yararlı olabilir.

Gelin Adaylarının Düğün Öncesi İşlerini Hafifletecek Önemli İpuçları

Sıkı Bir Diyete Girin

Umarım ihtiyacınız yoktur desek de birçoğumuzun birkaç kilo da olsa fazlalığı vardır. Gelinlik giyerken de o fazladan 1 kilo bile gelin adaylarını rahatsız edebilir. Bu noktada vaktiniz uzunsa sağlıklı beslenmeye başlayarak, değilse de sıkı bir gelin diyeti programı uygulayarak aradaki farkı kapatabilirsiniz. Bu noktada egzersizler de süreci kısaltmanıza yardımcı olacaktır.

Gelinliğinizi, Makyajınızı ve Aksesuarlarınızı Seçin

Gelinlik seçimi yaparken iyi bir karar verdiğinizden emin olun. Düğününüzün özel bir teması varsa buna uygun bir gelinlik seçin. Seçimi yaptıktan sonra buketinizi, makyajınızı ve aksesuarlarınızı belirleyin. Günümüzde aşırı aksesuar kullanımı yerini daha sade bir görünüme bırakıyor. Bundan dolayı fazla aksesuar ve takıdan uzak durmak isteyebilirsiniz. Sizin için anlamı olan, eş adayınızın veya ailenizin hediye ettiği bir kolyeyi veya yüzüğü kullanabilirsiniz.

Fazla aksesuar kadar fazla makyaj da sizi çok daha şık göstermeyecektir. Sade ama çarpıcı bir makyajla gözlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Cildinize uygun bir losyon veya kremle daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Gelinlik ve makyaj seçiminden sonra gelin çiçeğinizi buna uygun olarak seçin. İnce görünmek için sizi yorgun düşürecek şok diyetlerden uzak durun. Bunun yerine hafif bir diyet yapabilir, daha da önemlisi, kendinize yeterince güvenip, sizi tamamlayan bir giyim tercih edebilirsiniz.

Gülümsemeyi ve anın tadını çıkarmayı da asla ihmal etmeyin.

Mutluluklar dileriz...

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35