Çocukları Güneş Çarpmalarından Koruyun

Güneş çarpmaları küçük yaştaki çocukları daha çok etkiliyor. Güneşin tepede olduğu saatlerde korunmasız şekilde dışarı çıkarılan çocuklarda güneş yanıkları, ısının artışına bağlı olarak güneş çarpmaları görülebilir.

Çocukları Güneş Çarpmalarından Koruyun
Güneş çarpmaları küçük yaştaki çocukları daha çok etkiliyor. Güneşin tepede olduğu saatlerde korunmasız şekilde dışarı çıkarılan çocuklarda  güneş yanıkları, ısının artışına bağlı olarak güneş çarpmaları görülebilir. Böyle durumlarda çocukların ciltlerinin hassas olması nedeniyle uzun vadede cilt kanserine neden olacak UV ışınlarına da maruz kalabilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına güneş ışınlarının eğik açıda geldiği sabah saatleri ya da öğleden sonra güneşe çıkmayı tercih etmeliyiz. Güneşe çıkarken şapka ve güneş kremi gibi koruyucu önlemlerimizi almamız gerekir. Yaz döneminde çocukların su içerisinde de güneş ışınlarına maruz kaldıkları unutulmamalıdır; bu nedenle güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanılmalıdır.
Güneş yanıkları olması durumunda serin uygulamalar ve ağrıyı azaltan, yaraların iyileşmesini sağlayan kremler kullanılabilir. Yanık olan cildin enfeksiyonlara açık olacağı unutulmamalı ve bölgenin temizliğine özen gösterilmelidir.
Yanık alanların su toplaması durumunda mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Güneş çarpmasından ve sıvı kaybından korunmak için çocuğun yanında mutlaka suluğu, ayran ya da meyve suyu olmalı ve sıvı alımı için teşvik edilmesi unutulmamalıdır.

Çocukları güneşten korumak için neler yapılabilir?
  •  Saat 11.00 ile 15.00 arasında direkt güneşe çıkarmayın.
  •  Suya dayanıklı en az 30 koruma faktörlü bir koruyucu krem kullanın. Koruyucu kremler, yeterli miktarda ve cilde yedirilerek uygulanmalıdır.
  •  Güneş banyoları, iki dakika ile başlamalı ve süresi, vücut alıştırılarak artırılmalıdır. Bu süre, 25-30 dakikayı geçmemelidir.
  • Çocuğunuz, günde 30 dakikadan fazla dışarıda kalacaksa, güneşten koruyucu krem kullanmanız gerekir.
  •  Çocuğunuzu, terletmeyecek ve güneşe karşı koruma sağlayacak şekilde giydirmelisiniz.
  •  Güneş kremleri, UVA ve UVB filtrelerini içeren, emilimi kolay, cildi nemlendiren, suya ve terlemeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz olmalı.
  •  Güneşten koruyucu ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35