Çocuğu disiplin etmek

Çocuğum yemek yemiyor, odasını toplamıyor, okula gitmek istemiyor...Her ebeveyn bir gün mutlaka bu cümlelerden birini kuracak. Her yaşta en önemli adım, gerekli disiplini sağlam temeller üzerine oturtmak

Çocuğu disiplin etmek

Çocuğum yemek yemiyor, odasını toplamıyor, okula gitmek istemiyor...Her ebeveyn bir gün mutlaka bu cümlelerden birini kuracak. Her yaşta en önemli adım, gerekli disiplini sağlam temeller üzerine oturtmak. Öncelikli olarak belirli bir ahenk tutturmanız gerekiyor. Başka bir deyişle zor zamanda hemen kullandığımız "Benim dediğimi yap, yaptığımı yapma!" durumuna düşmekten adım adım kaçınmalısınız. Kendimizin uygulamadığı kuralları çocukların uygulamasını beklememiz oldukça gerçekdışı.

Bundan sonraki ikinci adımınız ise şeffaflık ve devamlılık, çocuk suçluluğu konusunda incelemeler yapmış olan uzman bilir kişi Disiplin; tutarlılık ve esneklik gibi bazı ikilemleri içerir diyor ve ekliyor: “Katı şekilde uygulanan kararlar hoşnutsuzluğun oluşumuna neden olabilir. Çocuklar bazen ebeveynin esnek davranmasını bekler. Mesela okulöncesi çocuğu kazağını asmayı unutabilir ya da ilkokul birinci sınıf çocuğu sevmediği şapkasını giymek istemeyebilir. Böyle durumlarda erişkinin esnek olmaya ihtiyacı vardır."

Böylece üçüncü adıma, herkesin herkese saygı duyması gereken kısma geliyoruz. Uzmanlar sevilen ve kişiliğine saygı duyulan çocuğun başkalarını sevip onlara saygı duyduğunun, böylelikle sevgi ve saygının erken gelişim yılları boyunca disiplinin temelini oluşturduğunun altını çiziyor. Pek tabii disiplin yaşa göre farklılık göstermeli. Uzmanlar çok olgun bir çocuğun dahi minyatür bir yetişkin olmadığını hatırlamak gerektiğini vurguluyorlar. Unutmayalım ki onları kendimizle eşit görmek, arkadaş gibi, sırdaş gibi bizimle aynı seviyede olduklarını düşünmek çocuklara sadece sıkıntı veriyor ve onların omuzlarına taşıyabileceklerinden daha çok yük bindiriyor. En iyisi bu disiplin konusunu yaşlara göre örneklerle açıklamak; zira her ne kadar sihirli bir formül olmasa da her evde yaşanan senaryolar üç aşağı beş yukarı aynı.

Çocuk 2 yaşından önce etrafını keşfediyor. Çocuklar yürümeye ve etrafındaki eşyalara dokunmaya, yani çevresini keşfetmeye başlar başlamaz, kendi güvenliği açısından ilk yasaklar konulmuş olmalıdır. Onu yeni keşifler için yüreklendirmeli ama aynı zamanda da tehlikeler konusunda uyarmalısınız. Gerektiğinde kararlı bir şekilde hayır diyebilmelisiniz. Unutmayın ki her ne kadar size cevap veremese de öylediklerinizi artık anlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35