Grip belirtisi veren çocuk pil yutmuş olabilir

Bağcılar Belediyesi’nin Düzenlediği Seminerde Konuşan Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, Avrupa’da Ölümle Sonuçlanan Ve Türkiye’de De Görülmeye Başlanan Para Pil Tehlikesine Karşı Aileleri Uyararak, “pil Yutan Çocuk Soğuk Algınlığı, Ses Kısıklığı Ve İştahsizlik Benzeri Semptomlar Gösterir” Dedi.

Grip belirtisi veren çocuk pil yutmuş olabilir

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği seminerde konuşan Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, Avrupa’da ölümle sonuçlanan ve Türkiye’de de görülmeye başlanan para pil tehlikesine karşı aileleri uyararak, “Pil yutan çocuk soğuk algınlığı, ses kısıklığı ve iştahsızlık benzeri semptomlar gösterir” dedi.

Son yıllarda düğme ve para şeklindeki pillerin küçük çocuklar tarafından yutulması sonucunda ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı. Gün geçtikçe büyüyen bu gizli tehlikeye karşı ebeveynlerini bilgilendirmek isteyen Bağcılar Belediyesi, “Düğme Yada Para Şeklindeki Pillerin Yutulması” konulu bir seminer düzenledi. Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte sonum yapan Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, 1-6 yaş grubundaki çocukların öğrenme konusunda meraklı olmaları ve her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları nedeniyle olayların yaşanabildiğini belirtti. Düğme pillerin çocuklar tarafından istenmeden yutulabildiğini belirten Arna, “Piller yutulduktan sonra yemek borusunda yapışıp kalabilirler. Bu çok tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Çapları 16 minimetreden fazla olan pillere çok daha fazla dikkat edilmelidir. Zira bu boyutlardaki düğme pillerin kişinin yemek borusunda kalma ihtimali çok daha fazladır” dedi.

“Son derece tehlikeli zehirlenmelere ve ölüme yol açabilir”

Yaşanan olaylar sonrasında son iki yıl içinde ölüm vak’alarının artığına dikkat çeken Arna, konuşmasına şöyle devam etti: “Saatler ve hesap makinelerinde çokça kullanılan düğme piller özellikle çocuklar için tehlikelidir. Çünkü bu küçük ve parlak cisim çocukların ilgisini çeker ve kolayca yutulabilirler. Bu pillerin ağza alınması ve nefes borusunu tıkaması halinde boğulmalar meydana gelebilir, ayrıca yutulması da son derece tehlikeli zehirlenmelere ve ölüme yol açabilir. Bu nedenle ortalıkta bu tip pilleri bulundurmamalı ve çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza etmeliyiz.”

“Hastaneye giderken aynı pilden bir tane daha götürün”

Arna konuşmasını şu cümlelerle bitirdi: “Pil yutan çocuk soğuk algınlığı, ses kısıklığı ve iştahsızlık benzeri semptomlar gösterir. Bu belirtileri görünce üşüttü diyebilirsiniz. Genellikle pil olduğu ebeveynlerin aklına bile gelmiyor. Çok dikkatli olmalısınız. Çocuğunuz pil yutması durumunda bir şey yapmayacaksınız. En yakın hastaneye götüreceksiniz. Röntgen çekilmeden önce bir şey yememesi, içmemesi hatta kusturmaya zorlanmaması gerekiyor. Hastaneye giderken aynı pilden bir tane daha götürün. Doktor pil hakkında bilgiye sahip olunca işi daha kolay olacaktır.”

Öte yandan, programın sonunda vatandaşlara atık pillerin toplanması için pil kumbarası dağıtıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35