Gümüşhane’de Meyve Yetiştiriciliği Kursu başladı

Gümüşhane’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen 232 saatlik meyve yetiştiriciliği kursu 25 kursiyerin katılımıyla başladı.Kurumun toplantı salonunda düzenlenen...

Gümüşhane’de Meyve Yetiştiriciliği Kursu başladı

Gümüşhane’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen 232 saatlik meyve yetiştiriciliği kursu 25 kursiyerin katılımıyla başladı.

Kurumun toplantı salonunda düzenlenen Meyve Yetiştiriciliği Kursu açılışın törenine İl Müdürü Edip Birşen, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hasan Taş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Özhan Özen ve çiftçiler katıldı.

Programda konuşan İl Müdürü Birşen, çiftçilere tarımın her dalında yeni bilgi ve tekniklerin öğretilmesi suretiyle daha çok daha kaliteli ve daha düşük maliyetle bitkisel ve hayvansal ürün elde etmelerini sağlamak ve bu ürünleri en iyi şekilde değerlendirerek yaşam seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olmanın görevlerinin başında geldiğini belirterek, “Meyve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için üretim yapan ve yeni bahçe tesis edecek olan çiftçilere yönelik Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen ’Genel Meyve Yetiştiriciliği’ kursumuz açıldı. Çiftçilerimize modern tarım tekniklerinden ve yöntemlerinden haberdar edilmesi ve bilgilendirilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Halk Eğitimi Merkez Müdürü Hasan Taş ise bu tür eğitim çalışmaları ve kursların önemli olduğunu belirterek, “Sizlere verilecek 232 saatlik kursun bitiminde başarılı olan çiftçiler Meyve Yetiştiriciliği Sertifikası almaya hak kazanacaktır. Düzenlediğimiz bu eğitimin faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Eğitimde konu uzmanları Ziraat Yüksek Mühendisi Leyla Uçar ve Ziraat Mühendisi Oya Ulutaş tarafından bahçe tesisi, cevizin iklim ve toprak istekleri, fidan seçimi, gübreleme, sulama, hastalık ve zararlılar ile mücadele, organik meyvecilik, budama ve hasat konularında çiftçiler bilgilendirilecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35