TESKİ Saray’ın içme suyunda yüzde 29 tasarruf sağladı

TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı altyapı yatırımlarının ardından, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde içme suyunda yüzde 29 tasarruf sağlandığı bildirildi.TESKİ Genel Müdürlüğü Saray İlçe Merkezinde İçme Suyu Şebeke İnşaatı...

TESKİ Saray’ın içme suyunda yüzde 29 tasarruf sağladı

TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı altyapı yatırımlarının ardından, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde içme suyunda yüzde 29 tasarruf sağlandığı bildirildi.

TESKİ Genel Müdürlüğü Saray İlçe Merkezinde İçme Suyu Şebeke İnşaatı ve Yeni Su Deposu imalatı yaptı. İlçe Merkezinin tüm içme suyu altyapısı yenilendi. Yapılan yeni altyapı tesisleri Eylül 2016 tarihinde devreye alındı.

TESKİ’den yapılan açıklamada, "Altyapı çalışmaları yapılmadan önce Saray ilçe merkezine verilen içme suyunun debisi 105 lt/sn idi. TESKİ tarafından yapılan içme suyu altyapısı ve yeni 5 bin tonluk su deposu sayesinde bugün Saray ilçe merkezine verilen içme suyunun debisi 75 lt/sn’dir. Bu süre zarfında Saray’ın nüfusunda herhangi bir azalma mevcut değildir. Tam tersi her geçen gün nüfus artmaktadır. Aradaki fark tamamen yeni yapılan içme suyu altyapı tesislerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasından dolayıdır. Saray’ın eski altyapısında içme suyu hatlarının oldukça eski, yıpranmış ve işlevini yerine getiremiyor durumda olmasından dolayı sık sık arızalar yaşanmakta olduğu, arıza olmasa bile bir miktar suyun küçük sızmalar şeklinde yüzeye çıkmadan doğrudan yer altına gittiği tahmin edilmektedir. Şebekeye verilen suyun 105 lt/sn’den 75 lt/sn’ye düşmesiyle birlikte su kayıp kaçaklarıyla verilen mücadeleye büyük bir destek olunmuştur. Aradaki fark olan 30 lt/sn içme suyu, dakikada 1.800 litre, saatte 108 metreküp, günde 2.592 metreküp, ayda 77.760 metreküp, yılda 933.120 metreküpe tekabül etmektedi" denildi.

Bir milyon metreküp su israfı önlendi

Açıklamada ayrıca, "TESKİ’nin Saray ilçe merkezinin içme suyu altyapısını yenilemesiyle birlikte yılda yaklaşık 1 milyon metreküp su kurtarılmış olmaktadır. Bulunduğumuz gün itibariyle de Saray içme suyu tesislerinin devreye alınmasının üzerinden 1 yılı aşkın bir zaman geçmiş bulunmaktadır. Buna bağlı olarak TESKİ yaptığı bu altyapı yatırımı sayesinde, yalnızca Saray ilçesinde bugüne kadar 1 milyon metreküp suyu kurtarmış oldu. Böylece eski şebekeye verilen su oranına göre en az yüzde 29 su tasarrufu sağlanmış oldu. TESKİ Genel Müdürlüğü abonelerine ilettiği suyun temin edilmesinde elektrik enerjisi kullanmaktadır. Yeni içme suyu altyapısı yapılmamış olsaydı yılda yaklaşık 1 milyon metreküp suyun temin edilmesi için harcanacak olan elektrik enerjisi ve bunun TESKİ’ye maliyeti oldukça yüksek olacaktı. Saray’a yapılan içme suyu altyapı yatırımı sayesinde enerji maliyetinde de oldukça yüksek miktarda tasarruf sağlanmış oldu" ifadelerine yer verildi.

“Bütçemizin yüzde 50’den fazlasını altyapı yatırımlarımıza ayırıyoruz”

Konu hakkında bir açıklama yapan TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Kuruluğumuz günden beri her yıl bütçemizin yüzde 50’den fazlasını altyapı yatırımlarımıza ayırıyoruz. TESKİ Genel Müdürlüğünün il genelinde sürdürdüğü altyapı faaliyetlerinin tamamlanması ve devreye alınmasıyla birlikte, bu gibi kurum, vatandaş ve çevre lehine durumlar artmaktadır. Saray bu konuda güzel bir örnektir. Yapılan yatırımlar etkisini göstermektedir. Altyapı ihtiyacı olan her noktaya hizmet götürülmektedir. Sağlam gelecek için sağlam altyapılar inşa ediyoruz. Bu çalışmalarda bize destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35