banner43

(Özel Haber) Barınma Evi’nde Kalıyor Ama Adına Şirket Açılmış

Bursa’da yoğun kar yağışı ve eksi 10 dereceyi bulan dondurucu soğuk sebebiyle Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi de doldu. Barınma Evleri’ne sığınan evsizlerin dramı ise yürek burkuyor. Her birinin farklı bir hayat hikayesi olan vatandaşların...

(Özel Haber) Barınma Evi’nde Kalıyor Ama Adına Şirket Açılmış
Bursa’da yoğun kar yağışı ve eksi 10 dereceyi bulan dondurucu soğuk sebebiyle Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi de doldu. Barınma Evleri’ne sığınan evsizlerin dramı ise yürek burkuyor. Her birinin farklı bir hayat hikayesi olan vatandaşların kimi aileleri tarafından dışlanmış, kimileri dolandırıcıların tuzağına düşmüş. 62 yaşındaki Erdem Ahmet Demir, hem engelli, hem de dolandırıcıların üzerine açtığı şirket sebebiyle engelli maaşını alamıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin faaliyetlerinden biri olan ve kimsesiz vatandaşların kara kışta sığındığı barınma evi, soğuk havalarda kimsesizlere sıcak bir yuva oluyor. 450´den fazla kişinin faydalandığı ve yılın 5 ayı açık olan barınma evinde, aileleri tarafından dışlanan, kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar hayata tutunmaya çalışıyor. Günde 3 öğün yemek verilen ve her türlü sosyal ihtiyaçların karşılandığı barınma evi havaların ısındığı Nisan ayında ise kapılarını kapatıyor.
Her birinde farklı bir hikaye olan evsizlerden 62 yaşındaki Erdem Ahmet Demir, dolandırıcıların ağına takıldı. Belden aşağısı tutmayan ve engelli maaşı alan yaşlı adamın üzerine şirket açan dolandırıcılar yaşlı adamı yüksek miktarda borçlandırdı. Maaşının kesildiğini ileri süre Ahmet Erdem Demir, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Barınma Evi’ne sığındı.
"45 senedir gurbet ellerde dolaşıyorum" diyen Demir, "Gelirim yok, engelli olduğum için çalışamıyorum. Engelli maaşım var, ama alamıyorum. Üzerime hayali şirket kurdular. Beni İzmir’de ağlarına düşürdüler. Davalarım var. "Şirket kuracağız sana da para vereceğiz" dediler. Ne para alabildim, ne de şirketimin ne olduğunu biliyorum. Bu yüzden yardım parası dahi alamıyorum. Yardımseverler 3-5 kuruş cebime sıkıştırırlarsa onunla geçinmeye çalışıyorum. Geçmişte inşaatlarda hamallık yapıyordum, ama elden ayaktan düştüm. 5 seneden beri barınma evine gelip gidiyorum. Burada iyi bir aile ortamı var. Havalar soğuk. Allah devletimize zeval vermesin. Burayı açanlardan Allah razı olsun. Sıcak suyumuz var. Yemeklerimiz çok iyi. İlgilenen arkadaşlarımız var. Nisana kadar buradayım. Ondan sonra cami avlularında, park köşelerinde yatacağım. Ailemden insanlar var, lakin ben yok olarak kabul ediyorum. 9 kardeşim var, onların da hiçbir faydası yok. Ne arıyor, de soruyorlar. 3 kardeşim iki adımlık yol olan İstanbul’da, ama bana hiçbir faydaları yok. Çünkü şu an onların bana ihtiyacı yok" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35