Orduluların Yoğurda Sıcak, Ayrana Soğuk

Ordu'da Yapılan Bir Araştırmada Orduluların Yüzde 92'sinin Yoğurdu Sevdiği Ancak Yüzde 78'inin Düzenle Kullandığı Ortaya Çikti

Orduluların Yoğurda Sıcak, Ayrana Soğuk
Ordu’da yapılan bir araştırmada, Orduluların yüzde 92’si yoğurt tüketmeyi sevdiği, düzenli olarak yoğurt tüketenlerin oranının ise yüzde 78 olduğu belirtildi.
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Tarakçı ve araştırma görevlileri Ömer Faruk Çelik ve Muhammet Karaağaç tarafından Orduluların süt ürünlerine karşı bakışını ortaya çıkaran bir araştırma yapıldı. Ordu il merkezinde yaşayan insanların fermente süt ürünlerini tüketim durumlarını belirlemek amacıyla Ordu il merkezinde yaşayan ve tesadüfi olarak seçilen bireyler üzerinde anket şeklinde yapılan çalışmada yoğurt tüketmeyi sevenlerin oranı yüzde 92.7 olarak bulunurken, yoğurdu düzenli olarak tüketenlerin oranı ise yüzde 78 düzeyinde olduğu belirlendi.
“MEYVELİ YOĞURT SADECE ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL”
Bireylerin yüzde 53’ünün tadından dolayı yoğurt sevmediğinin belirlendiği araştırmada, ayrıca şu sonuçlar ortaya çıktı:
- Bireylerin yüzde 30’u tadından yüzde 20’sinin kokusundan dolayı ayranı sevmiyor.
- İnsanların yüzde 68.7’si fermente süt ürünlerinin fiyatlarını normal buldu.
- Bireylerin yüzde 52’si meyveli yoğurdun sadece çocuklar için olmadığını belirtti.
Ayrıca insanların kefir ve özellikle de probiyotik yoğurt konusunda sınırlı düzeyde bilgiye sahip oldukları ve yoğurt ile ayranı daha çok yemek ile birlikte tüketmeyi tercih ettikleri de belirlendi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35