Mektup ve telgraf tarih oluyor

Edirne PTT Başmüdürü görevini yürüten Mustafa Nalbant, “Haberleşmede kullanılan veriler yüzde birler gibi çok düşük. Daha çok PTT’de ticari işlemler yapılıyor” dedi.4 yıldır Edirne PTT Başmüdürü görevini yürüten Mustafa Nalbant,...

Mektup ve telgraf tarih oluyor

Edirne PTT Başmüdürü görevini yürüten Mustafa Nalbant, “Haberleşmede kullanılan veriler yüzde birler gibi çok düşük. Daha çok PTT’de ticari işlemler yapılıyor” dedi.

4 yıldır Edirne PTT Başmüdürü görevini yürüten Mustafa Nalbant, Kastamonu PTT Başmüdürlüğü’ne atandı. Nalbant’tın yerine, Nevşehir PTT Başmüdürü Bülent Uğurtepe’nin atandığı öğrenilirken Nalbant, Edirne’den ayrılmadan önce basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Nalbant, internet ve telefonun hayatımıza girmesiyle, haberleşmede kullanılan mektup ve telgrafın kullanımının öneminin azaldığını söyledi.

“Cep telefonları herşeyin yerini aldı”

PTT’nin haberleşme konusunda öneminin azaldığını belirten Nalbant, “İnternetin hayatımıza girmesiyle yazılı evrakla ilgili ticari işlemler yapılmaya başlandı daha çok. Haberleşme özel günlerde, bayramlarda ücretsiz olmasına veya indirim yapılmasına rağmen sembolik kalıyor. Haberleşmede kullanılan veriler yüzde birler gibi çok düşük. Daha çok PTT’de ticari işlemler yapılıyor. Fatura işlemleri yapılıyor. PTT’de kargo ve kurye işlemleri yapılıyor. PTT’de haberleşme, telefon ve elektronik postayla önemini yitiriyor. PTT’den az da olsa evrak, ıslak imza dediğimiz gönderimler yapılmaya devam edilecek. Bunlar belli bir süre devam eder. 1987’de ben PTT’ye girdiğimde telefonların çoğu manueldi. 031 dediğimiz bir santral vardı. Saatlerce beklenilip konuşma sağlanıyordu. Saatlerce konuşmak için bekleniyordu. İnsanlar yoğunluktan bir türlü telefonla görüşemezdi. Telgraf yine var ama haberleşmeden çok özel günlerde kullanılıyor. Köylerin çoğunda telefon yokken biz telgrafı taksi tutarak köylere ulaştırıyorduk. Şimdi cep telefonları herşeyin yerini aldı. Teknolojiyle birlikte PTT’nin hizmet çeşitliliği değişiyor. Göreve başladığım ilk yıllarda herşeyi manuel yapıyorduk. Eskiden parmaklarımız zarar görüyordu çalışmaktan şimdi bilgisayar başında olmaktan gözlerimiz zarar görüyor. Sürekli bilgisayar başındayız” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35