banner43

Kar yağışı Van, Bitlis, Hakkari'de hayatı durma noktasına getirdi

VAN, Hakkari ve Bitlis'te 3 gündür etkili olan kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Metrelerce yağan kar nedeniyle üç kentte 1829 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı. Bölgede 3 gündür aralıklarla yağan kar hayatı olumsuz...

Kar yağışı Van, Bitlis, Hakkari'de hayatı durma noktasına getirdi
VAN, Hakkari ve Bitlis'te 3 gündür etkili olan kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Metrelerce yağan kar nedeniyle üç kentte 1829 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı.
Bölgede 3 gündür aralıklarla yağan kar hayatı olumsuz etkiledi. Van'da 1050 köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı. Belediye ekipleri kar temizleme çalışmasını sürdürürken vatandaşlarda kendi imkanlarıyla yollarını temizleyip, kar altında kalan araçlarını çıkarmaya çalıştı.
BİTLİS KARA GÖMÜLDÜ
Kar yağışının yoğun olarak ydevam ettiği Bitlis kente merkezinde kar kalınlığı yer yer 1,5, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi aştı. Kar yağışı nedeniyle 300 köyle ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini, ancak açtıkları yolların tipi nedeniyle tekrardan ulaşıma kapandığını belirttiler.
Kar yağışı kentte hayatı durma noktasına getirirken, belediye karla mücadele ekiplerinin yetersiz kalması vatandaşları eve hapsetti. Araçları kar altında kalan vatandaşlar zaman zaman araçların etrafındaki karları temizlemeye çalışsa da yağan karla birlikte, araçlar tekrar kara gömüldü. Vatandaşlar araçlarının, karla mücadele ekipleri tarafından farkedilmesi için de araç sileceklerini havaya kaldırdı.
Kar kalınlığının 1,5 metreyi bulduğu Hakkari'de de 124 köy ve 355 mezranın yolu ulaşıma kapandı. Kent merkezindeki bazı mahalle yollarıyla da ulaşım sağlanamazken, araçlar ve tek katlı toprak evler kara gömüldü. Kentte 3 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle Hakkari Belediyesi kriz merkezi oluşturdu. Karla mücadele ekipleri tarafından toplanan kar kütleleri şehir dışına çıkartılıyor. İl Özel İdaresine bağlı karla mücadele ekipleri de, kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için yoğun bir çalışma başlattı. Hafta sonunu fırsat bilen çocuklar da kar topu oynamanın keyfini yaşadı.
AÇIKÖĞRETİM LİSESİ SINAVLARI ERTELENDI
Bölgede etkili olan kar yağışı ve tipi açıköğretim lisesi sınavlarını da etkiledi. Yetkililer, Hakkari, Van, Bitlis'te 2 ve 3 Ocak'ta yapılması planlanan Açıköğretim Lisesi Sınavlarının da ertelendiğinı açıkladı.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35