banner43

Diyalize değil hayata bağlanmak istiyor

İnegöl'de, 14 aylıkken nefrotik sendrom hastalığına yakalanan 7 yaşındaki çocuk, maddi imkansızlıklar yüzünden tedavisine devam edilemediği için okuluna gidemiyor.

Diyalize değil hayata bağlanmak istiyor

BURSA (AA) - SERGEN SEZGİN - Bursa'nın İnegöl İlçesinde, 14 aylıkken nefrotik sendrom (protein kaçağı) hastalığına yakalanan çocuk, maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavisine devam edilemeyince okula da gidemiyor.

İnegöl ilçesinde yaşayan Nermin ve Veli Karaman çifti, 7 yıl önce dünyaya gelen çocukları Bedirhan'ın henüz 14 aylıkken gözlerinde şişlik olduğunu fark etti.

Ailesi tarafından götürüldüğü bir göz kliniğinden Dört Çelik Çocuk Hastanesine sevk edilen Bedirhan'a, nefrotik sendrom (protein kaçağı) teşhisi konuldu.

Tedavisine 4 yıl süreyle Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sürdürülen Bedirhan Karaman'ın hastalığı şu anda İstanbul'daki özel bir hastanede takip ediliyor. 

Karaman ailesinin yaşadığı maddi sıkıntılardan dolayı tedavisine 3 aydır devam edilemeyen Bedirhan, okuluna da gidemiyor.    

"Bedirhan, 'Okuluma dönmek istiyorum' diyor"

Anne Nermin Karaman, Bursa'daki doktorlarla son görüşmesinde kendisine, "Bedirhan'ın tedavisinden artık cevap alamıyoruz" denildiğini, bu durum karşısında çaresiz kaldığını söyledi. 

Tedaviye yaklaşık 2 yıldır İstanbul'da devam ettiklerini belirten anne Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maddi imkansızlıklardan dolayı son 3 aydır tedaviye gidemiyoruz. Tedavi sürecinde, İstanbul'daki doktorlarıyla iyi bir seviyeye kadar geldik. Bu yüzden de oraya götüremediğimiz için sıkıntılar yaşıyoruz. Bedirhan'ın kullanması gereken ilaçlar var. Bu ilaçları kullanmadığımız zaman vücudunda şişmeler başlıyor. Yatağa mahkum kalıyor. Ayrıca çocuğum hastalığından dolayı çok sıkıntılar çekiyor. Bedirhan, her zaman, 'Okuluma dönmek istiyorum' diyor. İnşallah iyi olursa benim çocuğum da okula gidecek. Ağlayarak arkadaşlarını ve öğretmenlerini çok özlediği söylüyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35