Bursa’da şeftaliler çiçek açtı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine ağaçlar çiçek açtı. Çiftçiler mart ayında donun çiçekleri yakmasından endişe ediyor.Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde...

Bursa’da şeftaliler çiçek açtı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine ağaçlar çiçek açtı. Çiftçiler mart ayında donun çiçekleri yakmasından endişe ediyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği tarım şehri İnegöl’de bazı bölgelerde şeftali ve erik ağaçları çiçek açtı. Bursa bölgesinin en çok şeftali üretimi yapılan İnegöl’ün İsaören köyünde şeftali ağaçlarının büyük bir kısmı çiçek açtı. Şeftali üreticisi Tacettin Bal, bazı illerde ve bölgelerde olduğu İnegöl’de de kış mevsiminde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde geçtiğini belirterek, “Şeftali ve erik ağaçları çiçek açtı. Bu biz çiftçiler için büyük bir risk. Çiçeklenme erken olduğu için kar yağması halinde arkasından kırağı yağabilir, bu da çiçeklerin dökülmesine sebebiyet olur. Böyle olursa meyve yiyemeyiz. Gece tedirgin yatıp sabah tedirgin uyanıyoruz. Şartlar böyle devam ederse çiftçi bile meyvesini manavdan alır” dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren ise, “Hava şartlarının böyle gitmesiyle birlikte bazı meyve ağaçlarının çiçek açtığını gördük. Şubat ve mart aylarında don ve kırağı olabilir. Muhtemelen çiçek açan ağaçların çiçekleri yanar. Riskli bir durum” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35