Boğa güreşleri Türkiye şampiyonası renkli görüntülere sahne oldu

Aydın Boğacılar Derneği ile Artvin Boğacılar Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası Atça Arenası’nda yapıldı. Bölgelerindeki grubunda şampiyon olan boğaların...

Boğa güreşleri Türkiye şampiyonası renkli görüntülere sahne oldu

Aydın Boğacılar Derneği ile Artvin Boğacılar Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası Atça Arenası’nda yapıldı. Bölgelerindeki grubunda şampiyon olan boğaların çatımı ile gerçekleştirilen özel müsabakalarda kıran kırana geçen güreşleri binlerce kişi izlerken güreşlerde Türkiye Şampiyonları da belirlendi.

Sabah saatlerinde Sultanhisar İlçesi Atça Mahallesi’ndeki arenada başlayan güreşleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Vali Yardımcısı Günay, Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, ülkenin dört bir yanından gelen boğa güreşi severler ve binlerce kişi izledi.

Önceki gün Artvin yöresinden müsabakalara özel olarak getirilen boğaların da katıldığı güreşlerde, boğalar kıran kırana güreşti. Zaman zaman arenaya sığmayan boğalar güreşlerine saha dışında da devam ettirirken, bazen de rakibinden korkup kaçan boğalar korkulu anların yaşanmasına neden oldu.

Kendi bölgelerindeki gruplarda kategorisinde şampiyon olmuş 30 çift boğanın Türkiye şampiyonluğu için mücadele ettiği müsabakalar, izleyenlerden tam not aldı.

“Aydın’da ağırlamaktan mutluyuz”

Arenaya Yörük poşusu ile gelip boğacıları ve seyircileri selamlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Yörükler diyarı Aydın’ın anı zamanda kültürlerin yaşatıldığı bir şehir olduğunu belirtti. Birçok medeniyete beşiklik eden Aydın’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında bir de böylesine güzel kültürlere sahip olduğunu ve bu kültürü de ilk günkü heyecanla yaşattığını belirterek Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür etkinliklere destek verdiklerini söyledi. Başkan Çerçioğlu, “Böylesine önemli bir şampiyonaya ev sahipliği yapmaktan mutluyuz” diyerek müsabakaların barış ve dostluk içinde geçmesini dileyip herkese başarı diledi.

Artvin’den gelen heyet arasında yer alan ve komite başkanlığı yapan Mahir Gülseçkin ise bu etkinliklerle önemli bir kültürün yaşatıldığını belirterek “Boğa bir dostluktur. 1700 kilometre yoldan geldik. En iyi boğayı yetiştirmek için böyle etkinlikler düzenliyoruz. Aynı zamanda ata geleneğimizi sürdürüyoruz. Bu etkinliklerle yetiştirciler besiciler desteklenirken aynı zamanda en iyi ırkları da bu tür etkinliklerle belirleyip geliştiriyoruz” dedi.

Oldukça renkli ve çekişmeli geçen güreşlerde heyecanlı anlar yaşandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35