Bayraklı’da kuduza geçit yok

Bayraklı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri kuduz vakalarının önüne geçmek için sokak hayvanları bulundukları yerden alıyor aşılama işlemi yaptıktan sonra yaşam alanlarına geri bırakıyor.Her yıl binlerce kişinin kuduz...

Bayraklı’da kuduza geçit yok

Bayraklı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri kuduz vakalarının önüne geçmek için sokak hayvanları bulundukları yerden alıyor aşılama işlemi yaptıktan sonra yaşam alanlarına geri bırakıyor.

Her yıl binlerce kişinin kuduz şüphesiyle hastaneye başvurduğu ülkemizde, Bayraklı Belediyesi kuduz konusunda titiz bir çalışma yürütüyor. 2014’ten bu yana 2 bin 705 havyana kuduz aşı yapan ekipler bu yılın ilk 9 ayında ise 685 kedi ve köpeği aşıladı. Kuduza yakalanmış hayvanlarda davranış bozuklukları görüldüğünü kaydeden belediye veterinerleri, “Daha önceleri normal davranış gösteren hayvanlar sinirli ve saldırgan olurlar. Isırma ve saldırma isteği gösterirler. Sudan korkarlar ve ağızlarından aşırı miktarda salya aktığı görülür” bilgisini paylaştı. Bunun gibi anormal davranışlar gösteren hayvanları görenlerin Bayraklı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün (0232) 371 66 82 numaralı telefonunu araması istendi.

“Elimizden geleni yapıyoruz”

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Can dostlarımız için her şeyi yapıyoruz. Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde onlar için her şeyi düşündük. Özellikle şunu belirtmem gerekiyor. Sokak hayvanlarını aşıladıktan ya da gerekli bakımlarını yaptıktan sonra aldığımız yere bırakıyoruz. Bu konuda arkadaşlarımız hassas bir çalışma yürütüyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 200 bin kişi kuduz şüphesiyle hastanelere başvuruyor. İlçemizde şimdiye kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık. Aşılama işlemimiz bundan sonraki süreçte de devam edecek” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35