banner43

Bakan Kılıç: Sarıkamış Şehitleri ülke genelinde anılacak

KARS, () - GENÇLİK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars'ta Sarıkamış'ta Şehitlerini Anma etkinliklerinin bu yıl illerde yapılacak yürüyüşlerle ülke genelinde kutlanacağını söyledi. Kılıç, teröristlerin geçen yıl...

Bakan Kılıç: Sarıkamış Şehitleri ülke genelinde anılacak

KARS, () - GENÇLİK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars'ta Sarıkamış'ta Şehitlerini Anma etkinliklerinin bu yıl illerde yapılacak yürüyüşlerle ülke genelinde kutlanacağını söyledi. Kılıç, teröristlerin geçen yıl yaktığı Sarıkamış Kayak Merkezi'nin de Pazartesi günü hizmete açılacağını bildirdi.
Enver Paşa komutasındaki birlikler, 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında Sarıkamış'taki Allahuekber Dağları'nda Rus kuvvetlerini püskürtmek istedi. Birliklerdeki 60 bin asker şiddetli soğuk, açlık, yetersiz kıyafete yenilerek şehit düştü. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Harakani Havalimanı'nda Vali Günay Özdemir, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey, Belediye Başkanı MHP'li Murtaza Karaçanta, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Gürsel Polat ile AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın tarafından karşılandı. Bakan Kılıç, daha sonra beraberindekilerle birlikte Evliya Camik Külliyesi'nde bulunan Ebul Hasan Harakani Türbesi' ziyaret ederek dua etti. Buradan Vali Günay Özdemir'i makamında ziyaret eden Bakan Kılıç, şeref defterini imzaladıktan sonra gazetecilere kısa  açıklamada bulundu. Kars'a Sarıkamış şehitleri anma programına katılmak için geldiğine dikkati çeken Bakan Kılıç, 101 yıl önce vatan ve Türk milleti uğruna şehit olan ecdadı en iyi şekilde anmak istediklerini bildirdi. Türkiye'nin tüm illerinde bu sene yürüyüşler düzenlenerek Sarıkamış şehitlerinin anılacağına işaret eden Bakan Kılıç, şöyle konuştu:
"Geçen yıl 100'üncü yıl anma programına yoğun katılım olmuştu. Rekor düzeyde katılım olmuştu. Yüzüncü yılın ayrı bir anlamı olmasından dolayı çok büyük katılım olmuştu. Gerçekten tüm Türkiye farklı bir ses getirmişti. İnşallah bu sene de yapacağımız etkinlikler çerçevesinde tüm Türkiye'de burada yaşanan büyük fedakarlığı, milli mücadeleyi hatırlamalarını sağlamak istiyoruz. Ülkemiz için milletimiz için şehit olmuş tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim onların şefaatına bizleri de nail eylesin, gazilerimize acil şifalar diliyorum."
KILIÇ: SARIKAMIŞ KAYAK TESİSLERİ PAZARTESİ GÜNÜ AÇILACAK
PKK'lı teröristlerce geçen yılın 13 Eylül günü Sarıkamış Kayak Merkezindeki mekanik tesisleri yakmasının ardından başlatılan yenileme çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Bakan Kılıç, 4 Ocak Pazartesi günü tesislerin hizmete açılacağını bildirdi. Bakan Kılıç, "Hiçbir şekilde, hiç kimsenin, milli birlik ve beraberliğimize zarar vermesine izin vermeyeceğimiz gibi, terör örgütü mensuplarının, milli kaynaklarımıza, milli değerlerimize zarar vermesine, bu kaynaklar kullanılarak yapılan yatırımlara zarar vermesine ve olumsuz anlamda propaganda yapmasına asla izin vermeyeceğiz. Kış sezonu geldi, bizim daha önce hükümet olarak verdiğimiz sözü yerine getirdiğimizi burada tekrar dile getirmek isterim. Kars’a, Sarıkamış ekonomisine, verilen zararın giderilmiş olduğunu altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35