ASEV geleceğin piyanistlerini yetiştiriyor

Aliağa Belediyesi Sanatevi’nin (ASEV) verdiği piyano kursları her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen piyano dersleri kursiyerlerle birebir olarak işleniyor. Kursiyerler, ASEV yılsonu...

ASEV geleceğin piyanistlerini yetiştiriyor

Aliağa Belediyesi Sanatevi’nin (ASEV) verdiği piyano kursları her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen piyano dersleri kursiyerlerle birebir olarak işleniyor. Kursiyerler, ASEV yılsonu etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserlerde sahnede performanslarını sergileme olanağı buluyor.

ASEV dersliklerinde verilen piyano kurslarında bu yıl 9 yaş ve üzeri 117 kursiyer eğitim görüyor. Çocukların ağırlıkta olduğu kurslarda kursiyerlere ilk etapta nota bilgisi öğretiliyor. ASEV’de solfej dersleri de alan kursiyerler öğrenme aşamasında hızlı ilerliyor. Derslerde eserleri ve bestecileri de tanıma imkanı bulan kursiyerler, iki sene içerisinde birçok eseri çalabilecek kabiliyete ulaşıyor.

Piyano kurslarına özellikle çocukların ilgi gösterdiğini belirten ASEV Piyano Eğitmeni Nilhan Erten, kurslara avukat, doktor gibi birçok meslek grubundan katılımcının da olduğunu söyledi.

Küçük yaşta piyano çalmanın özellikle çocuklara büyük katkı sağladığını ifade eden Erten, “Piyano eğitimi alan çocukların ileriki yaşlarda ille de performans piyanisti olmaları gerekmiyor. Ancak çocukların erken yaşlarda aldıkları piyano eğitiminin birçok faydası bulunuyor. Piyano çalmak; Vücut koordinasyonunu geliştirir, konsantrasyon süresini arttırır, işitsel ve sözel becerileri geliştirir, hızlı okuma becerisi kazandırır, sayısal zekayı geliştirir, çalışma disiplini kazandırır, hafızayı geliştirir ve soyutlama yeteneği geliştirir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35