Afgan kadın subay ve astsubay adaylarını TSK yetiştirdi

Afganistan Ulusal Ordusunun 109 kadın subay ve astsubay adayı, TSK tarafından Antalya'da 13 haftalık eğitime tabi tutuldu.

Afgan kadın subay ve astsubay adaylarını TSK yetiştirdi

ANTALYA (AA) - Antalya'daki 3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında temel askerlik eğitimi gören Afganistan Ulusal Ordusu mensubu 109 kadın subay ve astsubay adayı için ant içme ve mezuniyet töreni yapıldı.

Türkiye ile Afganistan arasındaki ilgili düzenlemeler çerçevesinde Afganistan Ulusal Ordusunun subay ve astsubay adayı 109 kadın personeline, 3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında temel askerlik eğitimi verildi. 13 hafta süren eğitimde, temel askerlik, ortak eğitim konuları bağlamında yanaşık düzen, tek er muharebe, mekanik nişancılık ve atış, bakım, sağlığı koruma ve ilk yardım, gece eğitimi ile temel ve savaş beden eğitimleri yaptırıldı.

Eğitim sonunda General Niyazi Çelik Kışlasında düzenlenen ant içme ve mezuniyet töreninde, Afgan kursiyerler merasim alanına ülkelerinin asker marşını okuyarak geldi.

Afganistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı'nın okunduğu törende 109 kadın subay ve astsubay adayı, Afganistan Ulusal Ordusunun usullerine göre üzerlerine Kur'an-ı Kerim ve silahlar konulan masalarda ant içti.

-"En yüksek fayda için her türlü çaba gösterilecek"


3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Tahir Savran da söz konusu eğitim programından elde edilen tecrübelerle ihtiyaçların, ilgili makamlarla koordine edilmek suretiyle tekrar gözden geçirilerek müteakip eğitim programlarına yansıtılacağını söyledi.

Savran, "Afganistan Milli Ordusunda kadın gönüllülüğünün ve etkinliğinin artırılmasına katkıları olacağı değerlendirilen bu eğitimin devam ettirilmesi önemlidir. Bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetleri olarak kardeş ülke Afganistan'ın ulusal ordusunun yeteneklerinin geliştirilmesi adına eğitim faaliyetlerine en yüksek faydayı sağlamak maksadıyla elimizden gelen her türlü çabayı önümüzdeki dönemde de göstereceğiz." ifadesini kullandı.

-"Türkiye'nin dostu DAEŞ'in de düşmanı olarak bu mücadeleyi destekliyoruz"


Afganistan Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Naderi Eqbal Ali ise terörizme karşı mücadelede şehit düşen iki ülke silahlı kuvvetleri mensupları ile özelikle 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişiminde şehit düşenlere rahmet diledi.

Taliban rejiminin dağılmasından sonra 2001 yılından beri ülkesinin silahlı kuvvetlerinin bütün mesaisini, uluslararası terörizm ve DAEŞ ile mücadelede harcadığını belirten Ali, "Biz bu uzun süreli savaşta maddi, manevi hasarlara maruz kaldık ve alanında uzman, yetişmiş bireylerimizi kaybettik. Şu an için biz, genç uzmanlarımızın kapasitelerinin daha da geliştirilmesi ve silahlı kuvvetlerimizin en iyi şekilde donatılması hususlarında gereksinim duymaktayız. Temenni ediyoruz ki uluslararası alandaki dostlarımız, genç uzmanlarımızın eğitim ve öğretimi, silahlı kuvvetlerimizin daha da donatılması konusunda bizlere azami derecede destek olmalıdırlar ki uluslararası topluma daha fazla yük olmayalım." diye konuştu.

Ali, TSK yetkililerine kadın personelin eğitiminden dolayı teşekkür ederek, "Dost ülke Türk Silahlı Kuvvetlerinin itilaf güçleri ile ortaklaşa DAEŞ terör örgütü yuvasının dağıtılması maksadıyla Suriye'de başlatmış olduğu mücadelede başarılı olmasını temenni ediyorum. Biz Türkiye'nin gerçek dostu, terör, terörizm ve DAEŞ'in de düşmanı olarak bu mücadeleyi destekliyoruz." dedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35