ABD Başkan Yardımcısı Biden: Türkiye'ye desteğimiz mutlaktır ve hiçbir şekilde sarsılmaz

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "ABD, müttefikimiz Türkiye'yi desteklemektedir. Bizim desteğimiz mutlaktır ve hiçbir şekilde sarsılmaz." dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden: Türkiye'ye desteğimiz mutlaktır ve hiçbir şekilde sarsılmaz

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, "ABD, müttefikimiz Türkiye'yi desteklemektedir. Bizim desteğimiz mutlaktır ve hiçbir şekilde sarsılmaz." ifadelerini kullandı.

Biden, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak, "Bu darbe girişimi sadece Türk hükümetine değil, Türk halkına karşı yapılmış bir saldırıydı ve bu ülkedeki en önemli değerlere yapılmış, çok şiddet içeren bir ihanetti. (Bunlar) Küçük bir grup, esasında korudukları insanlara hizmet etme yemini etmiş bir gruptu." dedi.

"Özür dilerim, keşke daha önce gelebilseydim"
Darbe girişiminin hemen ardından Türkiye'ye gelmemesiyle ilgili olarak Biden, "Amerikan halkı sizin yanınızda. Barack Obama ilk arayanlardandı. Özür dilerim, keşke daha önce buraya gelebilseydim" dedi.

"Federal mahkeme Bush yönetiminin kararını bozdu"
Fetullah Gülen, Bush yönetiminden sığınma talep ettiğinde bunun reddedildiğini, Gülen'in mahkemeye başvurduğunu ve mahkemenin Başkanın kararını bozarak talebi kabul ettiğini hatırlatan Biden, bu ve bunun gibi durumlara bağımsız federal mahkemelerin karar verdiğini söyledi.

Joe Biden, iade talebi üzerinde çalışmanın zaman aldığının altını çizerek, "Bu konuda şüphe olmamalı ki biz Türk hükümetiyle yakın şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Türk halkının ABD'den daha büyük bir dostu yok." diye konuştu.

Başsağlığı dileklerini de ileten Biden, sadece darbe girişimiyle alakalı değil, ondan sonra da yaşanan bir sürü sıkıntı olduğunu, intihar saldırısında 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Özellikle Güneydoğu'da Türk halkının PKK ve DAEŞ'in elinden bir sürü sıkıntı çektiğini dile getiren Joe Biden, "Ne Amerikan ne de Türk halkı terörizme, terör tehdidine ve eylemlerine boyun eğecektir." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ortaklığı daha da genişletmek için fırsat buldukça daha da çalışacaklarını aktaran Biden, dünyanın dört bir tarafında devam eden terör saldırılarına karşı de hep birlikte olduklarına vurgu yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Son kez söylemek istiyorum, Amerikan halkı sizin yanınızdadır." şeklinde konuştu.

"Operasyonları destekliyoruz"
Biden, DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu'na ilişkin bir soruya karşılık, "Türk ordusunun şu ana kadar yaptıkları çalışmayı destekliyoruz ve takdir ediyoruz." yanıtını verdi.

DAEŞ'in bölgedeki varlığını uzun zamandan beri bildiklerini dile getiren Joe Biden, "Şuna güçlü bir şekilde inanıyoruz ki Türk sınırı da tabii ki Türkiye tarafından kontrol altında olmalı. Herhangi bir grup da hangi grup olursa olsun, orada işgal gerçekleştirmemeli. Suriye bir bütün olarak kalmalı, küçük parçalara bölünmüş olarak değil. Biz bu operasyonların devamında da Türkiye ile çalışmak isteği içerisindeyiz. DAEŞ'i oradan çıkarmak istiyoruz. Operasyonları destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Anayasayı uygulamakla yükümlüyüz"
Biden, ABD'nin FETÖ elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade sürecine ilişkin, "Amerika tarafı sanki ipe un seriyormuş gibi bir hava görüyoruz, bu durum Türk halkını ve kamuoyunu rahatsız ediyor. Harekete geçmek yerine zamana yayılıyor gibi bir durum söz konusu. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ne kadar daha ülkenizde bulunmasına müsade edeceksiniz?" şeklinde soruya, ABD'nin hukuk ülkesi olduğu ve anayasaya bağlı olduğu yanıtını verdi.

Anayasayı uygulamakla yükümlü olduklarını belirten Joe Biden, "Anayasa ve kanunlarımız, birinin iade edilebilmesi için Amerikan mahkemelerinin iadeyi gerektiren bir sebep olduğuna kanaat getirmesini gerektiriyor." dedi.

Bunun, sadece suçluların iadesinde uygulanan bir standart olmadığını, ülkedeki diğer hukuki davalarda da aynı yolun izlendiğini belirten Biden, "Hukuku uyguluyoruz dediğimizde ne kastettiğimizi biliyoruz. Hiç bir ayrıcalık olmadan. Şimdi yaptığımız şeyse, hukuk uzmanlarımızdan oluşan bir heyetimiz dün buraya, Ankara'ya geldi. Sizin hukuk ve yargı uzmanlarınızla bir araya geldiler ve onlara 'bize bu konuyu mahkemeye taşıyabilmemizi sağlayacak, ihtiyacımız olan şeyleri verin' dediler." ifadesini kullandı.​

ABD'nin, ülkeden sınır dışı edilmesi gereken birini korumak konusunda hiçbir çıkarının olmadığını, bunun akla gelmesinin bile mümkün olmadığını vurgulayan Joe Biden, "Biz, hukuka bağlıyız. Bizim hukuk sistemimiz sadece Türkiye'ninkinden değil, Fransa'nınkinden, Almanya'nınkinden de farklı. Farklı, ama bizim sistemimiz." diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Fetullah Gülen'in iade sürecine ilişkin, "Ne kadar zaman alacağı, ne kadar delil sunulacağına bağlı." değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan mahkemelerinde bir kişinin suçlu sayılabilmesi için yeterli delillerin sunulması gerektiğini söyleyen Biden, "Türkiye'nin sunacağı ya da bizim ulaşacağımız en küçük delilleri bile sıralamaya kararlıyız." şeklinde konuştu.

Amerika'nın bir teröriste koruma sağlayacağını düşünmenin mantıksız olduğunu dile getiren Joe Biden, "Biz hukuka bağlıyız, Başkan hukuka bağlı, yeterince kanıta ulaştığımızda mahkeme karar verecek. Ben mahkeme adına konuşamam." ifadesini kullandı.​

Bir müttefike saldırarak demokrasiyi yıkmaya çalışan birisine arka çıkmak için hiçbir sebeplerinin olmadığına işaret eden Biden, "Başka bir askeri yönetimin olduğu ülkeyle mutlu olacağımızı hayal edebiliyor musunuz? Önceki askeri yönetimlerle iyi anlaşamamıştık. Ne gibi bir motivasyonumuz olabilir ki bunun için, hiç." şeklinde değerlendirme yaptı.

Biden Türkiye'den ayrıldı
Temaslarını tamamlayan Biden, ABD Başkanlık filosuna ait özel bir uçakla Türkiye'den ayrıldı.

Biden'ı Esenboğa Havalimanı'ndan Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu ile Türk ve ABD'li bazı yetkililer uğurladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35