28 Şubat’ın Yıl Dönümü

Orimder Başkanı Belgüzar Çiçek, 28 Şubat Post-modern Sürecini Eleştirerek, "zulüm Payidar Olmaz" Dedi

28 Şubat’ın Yıl Dönümü
Ordu İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (ORİMDER) Başkanı Belgüzar Çiçek, 28 Şubat döneminin bir zulüm dönemi olduğunu belirterek, “Milli irademize ve değer yargılarımıza yönelik kitlesel zorbalık günlerini ve zorbaları toplum olarak unutmayacağız. Tarihin hiçbir döneminde zulüm payidar olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır” dedi.
28 Şubat post-modern darbenin yıl dönümünde dernek binasında basın toplantısı düzenleyen ORİMDER Başkanı Belgüzar Çiçek, o dönemde militarizmin meşrulaştırıldığını, her türlü gayri hukuki uygulamaya imza atıldığını, ‘İrtica tehlikesi’ adı altında başlatılan ve dindar kesimi hedef alan baskı ve zulümlerin akıl almaz algı oyunları ile desteklenerek ülkenin en önemli sorunu haline dönüştürüldüğünü belirtti.
“TOPLUM ‘SÜREK AVI’NA MARUZ KALDI”
Belgüzar Çiçek, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:
“Toplumu fişleme birimleri oluşturulmuş ‘kamusal alan’ zorlama tabiri ile bir sürek avı haline getirilmiştir. Bu süreçte STK görünümlü birçok dernek ve grup militarizmin gönüllü kolluk gücü olarak faaliyet yürütmüştür. En barışçıl özgürlük eylemleri şiddetle bastırılmış gazeteciler, sivil toplum mensupları, öğrenciler DGM’lerde idamla yargılanmıştır. Süreç içindeki uygulamalar, insan hakları, hukukun üstünlüğü, eğitimde fırsat eşitliği, inanç özgürlüğü gibi anayasal hakları hiçe sayarken ulusal ve uluslararası kurumlar ve sözleşmeler de yanlı tutumu ile meşruiyetini kaybetmiştir. ‘Gerekirse silah bile kullanırız’ ifadesi ile mücadele edilen kitlenin terör örgütü olduğu algısı yerleştirilmeye çalışılmıştır. Darbeyi, baskı ve zulmü meşrulaştırıcı her türlü kaos da çeşitli entrikalarla oluşturulmuştur. Ordu, yargı, medya ve sermaye grupları hep birlikte hareket ederek mevcut (Refah-Yol) Hükümeti istifaya zorlanmıştır. Milletin iradesiyle alay edercesine ‘Beceremediniz Bırakın’ diyenlerin sözleri, zafer çığlıkları eşliğinde ana haber bültenlerinde ve manşetlerde yer bulmuştur.”
“28 ŞUBAT’TA EN BÜYÜK ZARARI İMAM-HATİP’LER GÖRDÜ”
“Toplumun büyük bir kesiminin maddi ve manevi zarar gördüğü 28 Şubat Darbesi’nin en büyük mağdurları eğitim hakkı gasp edilen İmam Hatip ve üniversite öğrencileri olmuştur. İmam Hatiplerin orta kısımlarını kapatmaya yönelik uygulamaya alınan 8 yıllık kesintisiz eğitim, üniversite sınavlarına girişte uygulanan katsayı engeli, üniversitelerde başörtüsü yasağı ile tarihte örneğine ender rastlanır bir adaletsizliğe imza atılmıştır. İmam hatip okullarında eğitim gören 13-14 yaşındaki çocuklar keskin nişancıların beklediği okul kapılarından geri çevrilmiştir. Eğitim hakkı ellerinden alınan öğrencilerin yurt dışına çıkmaya başlaması ile büyük bir beyin göçü yaşanmıştır. İmam hatiplerin orta kısımlarının kapatılması ve üniversite sınavlarında katsayı uygulamasının başlamasıyla imam hatiplerde eğitim gören öğrenci sayısı 500 binlerden 60 binlere düşmüştür.”
“ZÜLUM PAYİDAR OLMAZ”
“Bugün ‘1000 yıl sürecek’ denilen 28 Şubat Darbesi’nin mimarları yargı karşısındadır. Ancak o dönemde militarizmi her şekilde destekleyen ve meşruiyet zemini oluşturan ulusal ve uluslararası aktörler yargı sürecine dâhil olmasalar bile milli irademize ve değer yargılarımıza yönelik kitlesel zorbalık günlerini ve zorbaları toplum olarak unutmayacağız. Tarihin hiçbir döneminde zulüm payidar olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35