banner43

15 Temmuz şehitleri için yüksek irtifa balonu uçuracaklar

Türkiye’de havacılık ve uzay çalışmalarında atılan hızlı adımlar kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan yüksek irtifa balonu, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için havalanacak. Türk bayrağı ve demokrasi...

15 Temmuz şehitleri için yüksek irtifa balonu uçuracaklar

Türkiye’de havacılık ve uzay çalışmalarında atılan hızlı adımlar kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan yüksek irtifa balonu, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için havalanacak. Türk bayrağı ve demokrasi şehitlerinin isimlerinin yer aldığı yüksek irtifa balonu, 15 Temmuz saat 10.30’da İzmir Ekonomi Üniversitesinden gökyüzüne salınacak.

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan ve davetlilerin yer alacağı “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma, Milli Birlik Günü” kapsamında, demokrasi şehitlerinin adı gökyüzüne yükselecek. İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da kara bir gece yaşandığını, devlete, vatandaşlara ve demokrasiye karşı hain bir saldırı gerçekleştiğini belirterek, “36 yıl sonra bir darbe girişimini üzüntü ile izledik. 249 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Hepsi, ‘Demokrasi Kahramanları’ olarak tarihe geçti. Türk halkı, demokrasiye, parlamenter sisteme, cumhuriyete ne kadar bağlı olduğunu gösterdi. Biz de bugünde bilim ve teknolojiyle birlikte şehitlerimizi anacağız. Üniversite olarak Mühendislik Fakültemiz bünyesinde 11 bölümümüzle bilim ve teknolojiyi geliştirmek için çalışıyoruz. Bugün de uydumuz için ilk adımı atıyoruz” dedi.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü yapacak

Üniversite bünyesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’ne ilk kez geçen yıl öğrenci aldıklarını, öğretim üyeleriyle öğrencilerin Türkiye’nin bu alandaki gelişimi için geceli gündüzlü çalıştığını aktaran Başkan Demirtaş, “Hocalarımız ve öğrencilerimiz, yerli uydu göndermek için çalışıyor. Çalışma kapsamında gönderilecek yüksek irtifa balonuyla uzay ortamı hakkında bilgi alacağız. Şehitlerimizin adını her daim yaşatacağız. Aynı zamanda, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü ve Tıp Fakültesi öğretim üyelerince hazırlanmış ve çeşitli ilaçların üretiminde kullanılan bazı bakterilerin uzay ortamındaki davranışlarını gözlemleyebilmek için minik bir kapsül de balonla uzay ortamına gönderilecek” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35