10 günlük tatil hem turizmcileri hem de vatandaşların yüzünü güldürdü

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması hem turizmcilerin hem de tatil yapacak vatandaşların yüzünü güldürdü.

10 günlük tatil hem turizmcileri hem de vatandaşların yüzünü güldürdü

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması hem turizmcilerin hem de tatil yapacak vatandaşların yüzünü güldürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın 10 günlük Kurban Bayramı tatili açıklaması turizmcilere ve vatandaşlara ’çifte bayram’ yaşattı. Yoğun bir dönem geçirmelerine rağmen tatilin 10 güne çıkarılmasının kendilerine ilaç gibi geldiğini ifade eden 222 Turizm Seyahat Acentası operasyon sorumlusu Kadir Yılmaz, doluluk oranlarının da neredeyse yüzde 100’e yaklaştığını belirtti. Yılmaz, "Bu karar bizim için güzel bir haber oldu. Bununla birlikte çoğu otellerdeki 3 gece sınırlaması da 6 güne kadar yükseldi. Geçen sene kötü geçen sezonu bu yıl iyi değerlendirmek isteyen tatilciler, bu kararla birlikte tatil beldelerine, denizin olduğu yerlere ve kültür turlarına gitmek için ellerinden geleni yaptılar. Biz yazın oluşan hareketlilikten memnunuz. Aslında çok büyük bir durgunluk yoktu. Bizim için de yoğun geçiyordu zaten sezon ama bu kararın ardından doluluk oranları arttı. Turlara yönelik talep de arttı. Haziran ayından itibaren otellerdeki doluluk oranı neredeyse dolmuştu. Kararın verilmesinin ardından da bize talep artmaya başladı. Vatandaşlar tatilinin yarıda kesilmesini istemiyordu ve verilen kararla da bu önlenmiş oldu" dedi.

Otelde yer bulamayanlar doğa turizmine yöneldi

Erken rezervasyonlarla birlikte haftalar öncesinden otellerin dolduğunu ve bunu bilen vatandaşların Karadeniz ve GAP gibi kültür turlarına yöneldiğini aktaran operasyon sorumlusu Yılmaz şunları dile getirdi:

"Oteller, Mayıs ve Haziran ayından itibaren zaten dolmaya başlamıştı. Yüzde 100’e yakın bir doluluk oranı vardı bile diyebiliriz. İnsanların sıcak havalarda tatil beldelerine yönelmesi ve burada oluşan yoğunluk, dinlenmek isteyen tatilcileri de kültür turlarına yönlendirdi. Bayram tatilinin de 10 güne çıkması, vatandaşların kafasındaki tatile dair soru işaretlerini kaldırdı. Tatilin kısa olacağını düşünenler 2-3 günlük tatillere yönelirken, kararın ardından Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması insanların daha uzun turlara çıkmasına sebep oldu. Bunda da Karadeniz turları ilk sırada yer alıyor şu an için. Doğayla iç içe olmak isteyenler, bu 10 günlük süreçte insan yoğunluğunun daha az olduğu yerleri tercih etmeye başladı. Karadeniz’de son dönemlerde turizm anlamında önemini bir hayli artırdı. Eskiden adını bile bilmediğimiz yerlere turlar yapıyoruz. Karadeniz’de bu dönemlerde göreceğiniz renkleri tahmin bile edemezsiniz. İkinci, üçüncü defa gidenler var bölgeye."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35