Gaziantep’te eğitime büyük önem

Gaziantep’teki eğitim ve öğretimin ülke ortalamasının üzerine çıkması için çaba gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin üzerindeki “Az Okuyan, Araştırmayan Kent” algısını yıkmak amacıyla kütüphaneler yaptırarak,...

Gaziantep’te eğitime büyük önem

Gaziantep’teki eğitim ve öğretimin ülke ortalamasının üzerine çıkması için çaba gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin üzerindeki “Az Okuyan, Araştırmayan Kent” algısını yıkmak amacıyla kütüphaneler yaptırarak, kitap kafeleri hizmete sunuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 60 bine yakın üniversite öğrencisi, 18 yaş altında 750 bin öğrenciyi kucaklayan projelerle Gazianteplilerin, sanayi, kültür ve gastronomi şehri kimliğine genç şehir kimliğini de ekledi. Şahin, yeni kurulan her parkın içerisine bir kitap kafe açtı, kentin münferit yerlerine kütüphaneler yaptı. Gençlerin kitaplara ulaşımını kolaylaştırdı, eğitime verdiği destekle alkış topladı. Şahin, eğitim, sağlık ve istihdam kadar kentte açık oluşan alanlara dokunan belediyecilik anlayışıyla farkındalık oluşturdu.

Gençlere yönelik koruyucu, önleyici, kültürel ve sosyal projelerle geniş alanlar açan Şahin, Alışveriş Merkezi (AVM) yıkıp onun yerine 160 kapasiteli çift katlı otopark üzerine kitap kafe yaptı. Bu kapsamda 100’üncü Yıl Parkı içerisine Türkiye’nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesi niteliğini taşıyan Gaziantep Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete açan Büyükşehir, bunun yanı sıra yaptığı parklara, kitap kafeler kurdu.

2017-2018 eğitim-öğretim döneminde okullara verdiği kitap, tadilat ve bakım çalışmalarının yanı sıra yaptığı kültür merkezleriyle öğrencilere destek olan Büyükşehir, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) içerisinde öğrenciler için “Kültür Merkezi” açtı. Büyükşehir Belediyesi “Gaziantep Sanat Merkezi Kütüphanesi” hizmet vermeye başladı. Büyükşehir yaptığı kütüphanelerin yanı sıra, Çınarlı Meydanı, Kavaklık Parkı ve Düztepe Çamlık Parkı içerisine yaptığı kitap kafeleri, eğitim camiasının hizmetine sundu.

Gaziantep çocuk kütüphanesi Türkiye’ye örnek oldu

Türkiye’nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesi olma özelliğini taşıyan 100’üncü Yıl Kültür Parkı içerisindeki "Gaziantep Çocuk Kütüphanesi" şehirde yaşayan çocuklara yeni ufuklar açtı. Kütüphanede çocukların kültürel ve sanatsal becerilerini geliştirmek için mozaik, müzik, resim, drama gibi çeşitli atölyeler yer aldı. Hikaye zamanı uygulamaları, masal çalışmaları ve yazarlık atölyeleri gibi çocukların hayal güçlerini genişletmek ve zihinsel olarak gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla birçok etkinliklerin gerçekleştirildi. Çocukların yaptıkları eserleri sergileyecekleri sergi alanları, uygulama bölümleri atölyelerin yanı sıra, dinlenme ve okuma alanları da bulundu. Tüm çocukların faydalanacağı bir alan oluşturulan kütüphane, haftanın her günü saat 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Çocuklar kitapları ödünç alıp, okuyarak tekrar kütüphaneye getiriyor ve yeni kitaplarını alabiliyor. Kütüphaneye üye olacak çocuklara birer üye kimlik kartı veriliyor. Kütüphanede kurulan sistem sayesinde hangi çocuğun kaç kitap okuduğu, hangi sıklıklarda kitap ödünç aldığı ölçülerek takip ediliyor, okumaya teşvik için etkinlikler düzenleniyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35