banner43

Eskent’ten Sarıkamış Şehitleri Anma Sergisi

Eskişehir Kent Kültür Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ESKENT), 101 yıl önce Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerlerin anısına bir sergi açtı.ESKENT, 101 yıl önce yaşanan acı olayda hayatını kaybeden 90 bin askerin...

Eskent’ten Sarıkamış Şehitleri Anma Sergisi
Eskişehir Kent Kültür Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ESKENT), 101 yıl önce Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerlerin anısına bir sergi açtı.
ESKENT, 101 yıl önce yaşanan acı olayda hayatını kaybeden 90 bin askerin ölmeden önceki fotoğraflarının yer aldığı özel bir sergi ile andı. Hamamyolu Saatli Park’ta açılan sergide, askerlerin hangi koşullarda ne tür zorluklarla mücadele ettikleri gözlemleniyor. Sergi hakkında bilgi veren ESKENT Başkanı Gürol Yer, Sarıkamış’ta kuru soğuğa yenilen ve kar altında son derece acı bir şekilde sonsuzluğa yürüyen Atalarını anmak için bu sergiyi düzenlediklerini vurguladı. Bu milletin fertlerinin vatan millet devlet bayrak ezan için bir yola çıktıklarında o yolda ölümün bile güzel geldiğini kaydeden Yer, şu açıklamayı yaptı:
“Sarıkamış hazin bir öyküdür. Sarıkamış bir yürek yarasıdır, ama Türk’ün tarih ile imtihanında Sarıkamışlar bitmez. Dün Sarıkamış, bugün Bayır Bucak Türkmen Dağı, dün Sarıkamış bugün Diyarbakır Sur Mahallesi, Cizre, Dargeçit ve değişen hiçbir şey yok. Türk olmanın kaderinde milletine kurban olmanın, millet yolunda şehadete yürümenin adıdır Sarıkamış. Tüm şehitlerimizi minnet ile anıyoruz ve milletimize bir nebze de olsa neyin ne olduğunu göstermek istiyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35