Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Çin’e gidiyor

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek “Çin Uluslararası İthalat Fuarı”na katılmak üzere 5-6 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Çin’e gidiyor

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek “Çin Uluslararası İthalat Fuarı”na katılmak üzere 5-6 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Bu kapsamda 5 Kasım’da Çin Devlet Başkanı Sayın Xi Jinping’in gerçekleştireceği fuarın açılış programına iştirak edecek Bakan Pekcan, fuara katılan Türk firmalarının stantlarını ziyaret edecektir.

Pekcan, ayrıca Çin Devlet Başkanı Sayın Xi Jinping’in açılış konuşmasını yapacağı “Hongqiao Uluslararası Ticaret Forumu”na katılacaktır.

Ziyaretinin ikinci gününde Çin’in en büyük ikinci özel şirketi konumunda olan, Sunning firması tarafından düzenlenecek “Küresel Satınalma ve Tedarik Zirvesi”ne katılacak Pekcan, temasları kapsamında Çinli CEO’lar ile de bir araya gelecektir.

Bakan Pekcan, ayrıca Çin’de iş yapan Türk firmaları ile de bir toplantı gerçekleştirecektir.

Türkiye, Çin’de tanıtılacak

5-10 Kasım tarihlerinde düzenlenecek ve Çin Halk Cumhuriyeti yönetiminin ithalat ve tüketim odaklı gelişme stratejileri ve “Bir Yol Bir Kuşak Projesi” kapsamında ilk kez gerçekleştirilecek İthalat Fuarı’na toplam 130 ülkeden 2 bin 800 firmanın katılım sağlaması beklenmektedir.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açılışını yapacağı ve Çin üst yönetiminin ve konuk devletlerin devlet başkanları ve üst düzey temsilcilerinin katılması beklenen fuarda, Türkiye’den Ticaret Bakanlığı destekleriyle çok sayıda Türk firması gıda, elektronik aletler, kozmetik, mücevherat, otomotiv yan sanayi, jeneratör, kimyasal ürünler, finansal yazılım ve turizm hizmetleri gibi geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sergileyecektir.

Fuarda ayrıca ülke tanıtımlarına ayrılan ulusal pavilyonlar bölümünde, ülkemizi ve ülkemiz sanayii ve ihraç ürünlerinin Çin pazarında tanıtılmasını teminen bir Türkiye Standı kurularak çeşitli tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Ticaret Bakanlığı destekleri ile Türk firmalarının Çin Uluslararası İthalat Fuarına katılarak Çinli ithalatçı ve yatırımcılarla bir araya gelmelerinin, Çin’e yönelik ihracatımızı artırmasının yanı sıra Çin’deki Türk malı imajı algısına da olumlu katkı sağlaması beklenmektedir.

-Türkiye- Çin ticari ilişkileri

2001 yılında 1,1 milyar dolar seviyesinde olan ikili ticaret hacmimiz 2017 yılı itibarıyla 26,3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu süreçte Çin, Almanya’nın ardından en büyük ticaret partnerimiz haline gelmiştir.

2018 yılının ilk 9 ayında Türkiye’nin Çin’e ihracat önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,3 artarak 2,2 milyar dolar olarak kaydedilirken, ithalat ise 16,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Çin, Ticaret Bakanlığı tarafından 2018-2019 döneminde hedef ülke olarak belirlenmiştir. Verilen destekler ile firmalarımızın faaliyetlerinin bu ülkeye yoğunlaştırılması ve ihracatımızın arttırılması amaçlanmaktadır.

Böylelikle başta gıda, tekstil, hazır giyim, mobilya, otomotiv yan sanayi gibi bu pazarda potansiyel arz ettiği tespit edilen sektörlerimizin ihracatının artırılması ve Çin ile ikili ticaretimizin daha dengeli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması hedeflenmektedir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35